AntyNoble : Czyli gala nauki niepoważnej, co nie oznacza nieprawdziwej.

ig-nobel-prize

Odbyła się po raz 26. na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie, jak zwykle dziwiąc i zaskakując, śmiesząc ale i dając do myślenia.

AntyNobel, czyli Ig Noble Prize, jest światową nagrodą w dziedzinie badań naukowych. Ale takich, których „nie można lub nie powinno się powtarzać.

” Ignoble ang. „niegodziwy”, w kontraście do ang. noble — „szlachetny”.

Laureat nagrody Nobla otrzymuje 8 mln SEK  koron szwedzkich) – w przeliczeniu ok. 1,26 mln dolarów . Posiadacz AntyNobla również otrzymuje nagrodę w dolarach .

ten-billion-dolars-zimbabwe-wikipedia

To 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli około … 4 USD. Same nagrody są wręczane przez znanych noblistów – tych prawdziwych).

W tym roku uczestnicy gali zaśmiewali się do łez z Thomasa Thwaitesa, który stworzył specjalne protezy kończyn, by poruszać się jak koza.

kiozy

Ze stadem spędził trzy dni w Alpach, w czasie których żywił się tylko trawą. Kozy ponoć bardzo go polubiły.

Urolog egipski Ahmad Szafik, pośmiertnie został uhonorowany Ig Noblem za badania w dziedzinie reprodukcji, przeprowadzone na szczurach, które ubrał w spodnie, by określić wpływ różnych tekstyliów na popęd płciowy.

02f285a2873ca18f84f0c11574d908e4

Okazało się, że szczury, które nosiły spodnie z wykonane z poliestru lub jego mieszanki z bawełną lub wełną wykazywały mniejszą aktywność seksualną, prawdopodobnie z powodu ładunków elektrostatycznych na włóknach poliestrowych.

Profesor Szafik, który zmarł w 2007 roku, sugerował, że wyniki jego badań odnoszą się także do ludzi.

A oto wybrane osiągnięcia z poprzednich lat.

Ciekawe wyniki przyniosły badania nad brudem w pępku. Tak nazywamy włókna i włosy akumulujące się w pępku. Przez wiele lat spekulowano na temat ich pochodzenia, ale dopiero w 2001 roku dr Karl Kruszelnicki z Uniwersytetu w Sydney, w wyniku wielu badań wyjaśnił to zjawisko. Brudy w pępku składają się głównie z włókien z ubioru zmieszanego z komórkami skóry oraz z włosami.

nash

Wbrew powszechnemu mniemaniu brudy te przesuwają się od dołu do góry (od majtek, a nie koszuli).Kobiety mają mniej brudów w pępku, ponieważ ich włoski są delikatniejsze i krótsze; odwrotnie wygląda sytuacja u starszych mężczyzn, którzy mają ostrzejsze i liczniejsze włosy. No i najważniejsza konkluzja : brudy w pępku nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

b883a24d74670ad151c6edac1345b0f3

W 1996 — Robert Matthews z Aston University w Wielkiej Brytanii otrzymał AntyNobla za badania nad prawem Murphy’ego, a szczególnie za udowodnienie, że kromki chleba z masłem częściej lądują na ziemi posmarowaną stroną. Dlaczego tak się dzieje to już inna zagadka, do dziś nierozwiązana. Podobnie jak paradoks kota – dlaczego zawsze spada on na cztery łapy.

W 1995 — David B. Bush i James R, Starling z Madison zostali nagrodzeni AntyNoblem za wyjątkowo dogłębny raport „Ciała obce w odbycie. Opisy przypadków i obszerny przegląd literatury przedmiotu”.

norm_3267

Wśród wymienionych ciał obcych znalazły się m.in.: siedem żarówek, przyrząd do ostrzenia noży, dwie latarki, druciana sprężyna, tabakierka, puszka oleju z zatyczką z ziemniaka, jedenaście różnych rodzajów owoców, warzywa i inna żywność, piła jubilerska, zamrożony świński ogon, blaszany kubek, szklanka do piwa, a nawet wyjątkowa kolekcja składająca się z okularów, klucza do walizki, kapciucha na tytoń i czasopisma.

W 26 –letniej historii AntyNobli zdarzały się naprawdę niezwykłe osiągnięcia. Np. Nagrodę pokojową w roku 2000 otrzymała Brytyjska Royal Navy (Królewska Marynarka Wojenna ) Za zarządzenie aby w czasie ćwiczeń nie używać ostrej amunicji.

otwierajace-1200

Marynarze obsługujący działa po namierzeniu celu mieli głośno wykrzykiwać : BUM!

Ten rozkaz miał przynieść oszczędności ponad miliona funtów.

Gdyby tak udało się go zastosować w trakcie dzisiejszych wojen …

( z wyk. ) AntyNoble, Marc Abrahams )

antynoble_2015-03-27_18-06-09