Czy komórka może szkodzić ?

gsmmaniak_347458_500x500_0_0

W ostatnim czasie w mediach wiele się mówi o Tomaszu Kalicie, byłym rzeczniku Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Okazało się, że ma glejaka mózgu i walczy z tym nowotworem. Zaapelował do rządzących o zalegalizowanie marihuany używanej do celów leczniczych, co poskutkowało tzw. „ustawą Kality”, którą jego partia złożyła już w Sejmie. Olej z marihuany pomaga ponoć chorym na nowotwory ale zakazane jest w Polsce jego używanie.

z15995430q

Kalita ( rocznik 1979) przyczyn swojej choroby upatruje w… telefonie komórkowym. „Z tymi telefonami może być coś na rzeczy. Byłem przez lata rzecznikiem prasowym, ciągle korzystałem z komórki. Bywało, że odbierałem telefon ze 150 razy dziennie! – powiedział Faktowi- Ciągle w biegu i z telefonem przy uchu.

Glejak to nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, przyczyny powstawania glejaków pozostają nieznane. Istnieje jednak przypuszczenie , że choroba może się wiązać z promieniowaniem elektromagnetycznym. Takim jaki emituje m.in. komórka.

Raport na ten temat przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia, nie dający jednoznacznej opinii o szkodliwości długoterminowych skutków korzystania z komórek. Co prawda nie ma pewnych danych ale WHO i Międzynarodowa Unia Przeciwrakowa zalecają, żeby po prostu podejść do tego racjonalnie i nie wpadając w panikę, zachować ostrożność. Nie nadużywać rozmów przez komórkę a jeśli już , to używać słuchawek lub zestawu głośnomówiącego zestawów. Radca Prawny

Male Hormone Feedback Diagram

Niektórzy naukowcy są jednak przekonani o szkodliwości częstego i długiego trzymania telefonu komórkowego przy uchu.

Dr Lennart Hardell, profesor onkologii z Uniwersytetu Orebro w Szwecji, wraz ze statystykiem pracującym na tej samej uczelni, Michaelem Carlberg’iem, przyjrzeli dane badań obejmujących szwedzkich pacjentów, u których zdiagnozowano złośliwy nowotwór mózgu, w latach 1997-2003 i 2007-2009. Przy pomocy analizy regresji, uwzględniając płeć, wiek, rok zdiagnozowania nowotworu i wskaźnik socjo-ekonomiczny, stwierdzili, że ryzyko rozwoju złośliwego i bardzo śmiercionośnego raka mózgu – glejaka – rosło wraz ze zwiększonym korzystaniem z telefonu komórkowego.

01

Im więcej godzin i lat spędzonych z aparatem przyklejonym do ucha, tym większe ryzyko choroby.

– U tych pacjentów, którzy najczęściej korzystali z telefonu komórkowego, ryzyko rozwoju glejaka było dwukrotnie większe niż u tych, którzy korzystali z niego najmniej. – U tych pacjentów, którzy korzystali z telefonu komórkowego lub bezprzewodowego przez więcej niż 25 lat, ryzyko glejaka było trzykrotnie większe – stwierdzili Szwedzi.

telefon-komorkowy-rak-1

Naukowcy generalnie przyjmują, że okres zdiagnozowania choroby wynosi 10 lub więcej lat. A zatem grupą największego ryzyka są dzieci – starajmy się więc ograniczać ich dostęp do tego telefonu – mówią . Dzieci są znacznie bardziej podatne na promieniowanie telefonu niż dorośli, ponieważ mają cieńsze kości czaszkowe.

02

Zaleca się korzystanie z telefonu w miejscach z bardzo dobrym zasięgiem, bo im gorszy zasięg, tym więcej energii musi wykorzystać telefon na połączenie, a im więcej energii zużywa, tym większe promieniowanie emituje, i tym głębiej niebezpieczne fale penetrują organizm człowieka .

Naukowcy radzą aby nie nosić telefonu przy ciele, i nie spać z nim pod poduszką lub w pobliżu głowy. Najlepiej włożyć  go do torebki (torby). Noszenie telefonu na piersiach, np. w kieszeni koszuli może wywołać kłopoty z sercem, a noszenie go kieszeni spodni może spowodować problemy z płodnością. Jeśli telefon jest włączony. to i tak emituje promieniowanie, nie tylko wtedy, kiedy przez niego nie rozmawiamy.

No i konkluzja – czy nie możemy ograniczyć rozmów, nie gadać godzinami bez powodu i o byle głupstwach? Jeśli już rozmawiajmy przez słuchawki. A w domu i w pracy możemy sobie przypomnieć o starym, poczciwym telefonie stacjonarnym.

bez-nazwy-2-35927d6ce247512362ae