Czy fluoryzować zęby dziecku?

Fluoryzacja zębów to jeden z najbardziej popularnych zabiegów stomatologicznych wykonywanych w wieku dziecięcym. Ma na celu chronić zęby przed próchnicą, jednak ostatnimi czasy wzbudza wiele kontrowersji. Czy warto fluoryzować zęby dziecku?

 

Czy fluor jest szkodliwy?

Fluor wpływa korzystnie na zdrowie człowieka, wspierając mineralizację zębów i kości. Ten argument zdecydowanie przeważa szalę na stronę zalet tego związku chemicznego. Należy mieć jednak na uwadze, że zbyt duże stężenie fluoru w dziennej dawce jego przyjmowania, może jednak zaszkodzić. Przesadzenie z ilością fluoru może powodować wzmożoną łamliwość kości. Trudniejsze również staje się wydzielanie różnych enzymów czy wchłanianie magnezu.

 

Jak działa fluor?

Fluor, w kontakcie ze szkliwem zębów, przyczynia się do powstawania związków fluoroapatytowych, które wykazują się dużą odpornością na kwaśne środowisko jamy ustnej. Powoduje to powstanie swojego rodzaju tarczy, która chroni szkliwo przed jego demineralizacją. Fluor także zapobiega powstawaniu próchnicy dzięki działaniu antybakteryjnemu.

 

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Przeprowadzanie zabiegu fluoryzacji kojarzy nam się często ze szkołą podstawową, gdzie często bywa to procedurą obowiązkową. Wówczas dzieci myją zęby specjalną pastą z podwyższonym stężeniem fluoru. Zabieg fluoryzacji może zostać przeprowadzony także w gabinecie stomatologicznym, na przykład w katowickiej Klinice Dentolandia. Podczas trwającego kilka minut zabiegu, na ząbki dziecka zostaje naniesiona specjalna pianka o owocowym smaku, która jest bardzo przyjemna. Fluor uwalniający się z pianki, przenika do szkliwa tworząc dla niego warstwę ochronną.

Przeprowadzenie fluoryzacji zębów dziecka w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczne, specjaliści od zdrowego uśmiechu Małych Pacjentów dobierają odpowiednią dawkę preparatu z fluorem tak, aby nie była ona szkodliwa. Zabieg ten w żaden sposób nie zagraża zdrowiu dziecka.

 

Czy fluoryzować zęby dziecku?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Korzyści zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko powikłań. Szczególnie warto zastanowić się nad fluoryzacją zębów w gabinecie stomatologicznym, gdzie doświadczeni lekarze zadbają, aby zabieg odbył się w jak najlepszych warunkach, a fluor został podany w najbezpieczniejszym dla zdrowia dziecka stężeniu fluoru.

 

Dlaczego fluoryzować zęby dziecku?

Wczesna próchnica u dzieci pojawia się już w pierwszym roku życia. Warto pamiętać o tym, że w przypadku dzieci, czasami bywa trudno o odpowiednią, codzienną higienę jamy ustnej. Dzieci nie od razu potrafią myć zęby dokładnie, co powoduje podwyższone ryzyko na powstawanie próchnicy. Dzięki ochronnej tarczy, jaką tworzy fluor, ryzyko to znacznie maleje.