Idzie luty – obuj buty!

????????????????????????????????????

„Nadchodzi najzimniejszy miesiąc, więc trzeba włożyć ciepłe buty i zadbać o ciepłą odzież ” – tak Słownik Języka Polskiego tłumaczy to staropolskie przysłowie.

A dotyczy ono szczególnie kobiet, bo są drobniejsze od mężczyzn i dlatego narażone na szybszą utratę ciepła. Ich ciała są tak zbudowane, by w razie niskich temperatur skierować przepływ krwi w stronę kluczowych organów, czyli mózgu i serca. Dzieje się to oczywiście kosztem narządów leżących na peryferiach, a więc stóp i dłoni. One więc im marzną najbardziej.

Tak to tłumaczy biologia ale niezależnie od płci, ludzie dzielą się na zmarzluchów i morsów z tym, że tych ostatnich jest o wiele mniej. Tak więc kilka praktycznych rad dla wszystkich – jak się w mrozy rozgrzać i utrzymać ciepło.

Ubierajmy się w kilka warstw odzieży, na cebulkę. To działa lepiej niż wciągnięcie jednego wielkiego włochatego swetra.

stylizacje-na-cebulke-1855451

Jedzmy często i po trochu. Rano – rozgrzewającą ciepłą owsiankę z cynamonem i goździkami, na obiad – koniecznie ciepłą zupę. Doprawiajmy potrawy chili, peperoni – kapsaicyna zawarta w ostrych papryczkach ma działanie rozgrzewające i podkręca metabolizm.

Nie rozgrzewajmy się alkoholem. Przyniesie co prawda chwilowe, złudne poczucie ciepła spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych w skórze, ale w rzeczywistości spowoduje tylko utratę energii.

Myślmy o ciepłych miejscach. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Portsmouth już samo wyobrażanie sobie czegoś ciepłego zmniejsza subiektywne odczuwanie chłodu. Przypomnij więc sobie wakacje w tropikach …licząc dni, no miesiące do wakacji.

Depositphotos_2634721_L

Co w wyniku mrozu ucierpi najbardziej ?

Ważne dla kobiety włosy i skóra, która wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji. Ponieważ stale musi dostosowywać się do dużych skoków temperatury – różnej na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń – trzeba zadbać o to, by chronić ją przed odmrożeniem i przed przegrzaniem, przed nadmiernym poceniem się.

Najlepiej sprawdzą się w tej roli tłuste i półtłuste kremy i zimą należy używać ich przed każdym wyjściem z domu. Dodatkową ochroną mogą być także odpowiednie kosmetyki do makijażu, na przykład podkłady o nieco bardziej gęstej konsystencji od tych, które stosuje się latem. Warto też, zwłaszcza w pogodne dni, stosować preparaty zawierające filtry chroniące skórę przed promieniami słonecznymi.

Nie wolno natomiast przed wyjściem na dwór używać kremów nawilżających. Zawarta w nich woda przy niskiej temperaturze może wywoływać przekrwienia i odmrożenia skóry. Przemarznięta skóra staje się zaczerwieniona, sina, szorstka. Pękają naczynka krwionośne, a to nie tylko niekorzystnie wpływa na wygląd, ale także na prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Zima nie jest najlepszą porą roku dla włosów.

cute brunette coverig face from cold with her wool sweater looking in camera

Są one naturalną ochroną skóry głowy, ale w związku z tym same najbardziej narażone są na negatywny wpływ środowiska. Szkodzi im mróz, ponieważ zawierają dużo wody. Woda zamarza, co może uszkodzić strukturę włosa, a gdy rozpuszcza się i odparowuje, pozostawia włosy przesuszone. Nosimy obowiązkowo czapkę .Najlepsza jest z wełny lub delikatnych materiałów niesyntetycznych, które pozwolą skórze głowy oddychać i nie doprowadzą do ich zniszczenia. Dobrze jest wybierać takie szersze, pod które bez problemu schowamy całe nasze włosy.

Z myciem włosów jest dość skomplikowana sprawa – z jednej strony przez ogrzewanie i czapki włosy szybciej nam się przetłuszczają, ale z drugiej nie powinniśmy ich dodatkowo osłabiać codziennym myciem.

Niektórzy radzą naprzemienne mycie ich szamponem i odżywką. To znaczy jednego dnia szamponem, a następnego jedynie odżywką. Dobre dla włosów jest natłuszczanie je olejem , najlepiej rycynowym – patent naszych babć .

Musimy jakoś przetrwać ten niekorzystny dla naszego organizmu krótki miesiąc, bo gdy minie luty to już mamy z górki. Pierwszy dzień wiosny 20 marca o 11.29.

winter_girls_picdump_5