Jak Kozacy listy pisali

kozak

 

Cytat z Fakt24.

„Prezes PiS cieszy się jak dziecko! Nie uwierzysz, z czego!

Piątkowy poranek w Sejmie. Na sali plenarnej trwają głosowania. Posłowie dyskutują o projektach, decydują o przyszłości kraju. ( …)  Posłowie głosują, a Jarosław Kaczyński, dzięki tabletowi, zatapia się w lekturze sieci. Na nosie okulary, marsowa mina. I nagle, z sekundy na sekundę, oblicze wodza PiS łagodnieje. Głosowania schodzą na dalszy plan, a na twarzy „naczelnika” wykwita radosny, słowiański uśmiech. Jest na tyle rozbawiony sytuacją, że zakrywa się nawet tabletem! Jego minę uchwyciły sejmowe kamery.

list kaczynski 4 - Kopia

Ten filmik stał się hitem w sieci. Internauci zachodzili w głowę, co tak rozbawiło polityka, który ma opinię surowego i konserwatywnego. Fakt dowiedział się, że prezes Kaczyński się śmiał – z dość nietypowego listu. Ok. 350 lat temu mieli go wystosować Kozacy zaporoscy do sułtana Mehmeda IV w odpowiedzi na jego pismo:

 

Mehmed_IV_by_John_Young

 

„Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, Kozakom zaporoskim, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.

Sułtan turecki Mehmed IV

A Kozacy tak mu odpowiedzieli:

 

Sirko Foto2_1

 

Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!

Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą duрą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwа twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i сhuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwа twoja mać. O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie nas w duрę pocałować!

odpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami

Czy list jest autentyczny – spory historyków trwają do dziś, w każdym razie wszedł do historii dyplomacji. Oryginał nie zachował się do naszych czasów i w latach 70. XIX wieku odnaleziono jego kopię.

Natchnął Ilję Repina do namalowania słynnego obrazu .

????????????????????????????????????

Jest też współczesny ciąg dalszy tej historii.

W tzw. dzień Pokrowy oraz Dzień Ukraińskiego Kozactwa aktywiści ruchu „Ukraińska Alternatywa Patriotyczna” napisali list do prezydenta Rosji Władymira Putina.

Układanie i zapisywanie słów listu odbyło się na placu sofijskim w Kijowie, pod pomnikiem Bogdana Chmielnickiego.

Ukraińscy Kozacy do kremlowskiego chana, herszta i szatana.

Jak nasi przodkowie pisali do sułtana, tak my – kozacy, i cały naród Rusi-Ukrainy – piszemy do ciebie i na wszystkie twoje żądania odpowiadamy: tyś szakal kremlowski, a twój „świat” szatański!

Jaki z ciebie starszy brat? Meriański potomek, spadkobierca ordy. Nie pójdziemy pod twoje brudne jarzmo, a twoich pogróżek się nie boimy!

Tyś dla Czeczenii ludojad, dla Gruzji dusiciel, pirat Azowa, dla Białej Rusi czyrak, światowy energodławiciel, jądrowy dzikus. Niech cię czart porwie. Wsadź sobie swoje rury i swój gaz… Pocałuj nas gdzieś!

Oto jak ci odpowiedzieli Ukraińcy, nikczemniku. Roku Pańskiego 2013, X.14”.

Eddy Kozak

( Autor i redakcja nie odpowiadają za słownictwo tej nietypowej kozackiej korespondencji)

Surikov_Pokoreniye_Sibiri_Yermakom

 

Zaporożców pięć tysięcy,

W pasie kindżał, ostry, nowy,

Nie – nic w życiu nie chcę więcej!

Wolę niźli panów

Panem Ukraińskim być hetmanem.

 

zaporozhian_cossacks_1