Jaki napęd do rolet zewnętrznych wybrać? – Gwarancja wygody i niezawodności

Jaki napęd do rolet zewnętrznych wybrać? – Gwarancja wygody i niezawodności

Rolety zewnętrzne należą do niezwykle praktycznego wyposażenia. Decydują się na nie zarówno inwestorzy budujący nowy dom, jak i właściciele stojącego już budynku lub mieszkania podczas remontu. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę olbrzymie zalety, jakie niosą za sobą te konstrukcje. Co jednak istotne, powszechnie pojawiają się pytania, jaki napęd do obsługi rolet będzie najlepszy. Ten pozornie niewielki szczegół okazuje się kluczowy dla finalnego zadowolenia…

  1. Popularność rolety zewnętrznej.
  2. Napęd rolet zewnętrznych – rodzaje.
  3. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rolety zewnętrzne daleko wykraczają poza swoją podstawową funkcję ochrony domowników przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Konstrukcje od renomowanego producenta staną się dodatkowym zabezpieczeniem mienia, jednocześnie mając bezpośredni wpływ na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie rachunków. Należy przy tym pamiętać, żeby niczego nie pozostawiać przypadkowi, zwłaszcza kiedy chodzi o ich obsługę. Jaki napęd do rolet zewnętrznych będzie więc najlepszym wyborem?

Popularność rolety zewnętrznej

Rolety zewnętrzne pozwalają swobodnie sterować natężeniem światła słonecznego. Dzięki nim użytkownik w dowolnej chwili może całkowicie odciąć się od świata, zapewniając sobie pełną prywatność i ciszę. Ponadto rolety (szczególnie modele podtynkowe) cenione są za właściwości termoizolacyjne – to dodatkowe ocieplenie budynku. Zimą zatrzymują ciepło wewnątrz domu, z kolei latem utrudniają gorącemu powietrzu dostęp do środka.

Pancerz rolet jest wykonany z wytrzymałych materiałów. Zaciągnięcie ich zwiększa bezpieczeństwo (mogą wyposażyć się Państwo w wzmacniane rolety antywłamaniowe): osoby do tego nieupoważnione niedostaną się do mieszkania.

Napęd rolet zewnętrznych – rodzaje

Podstawowym napędem rolet zewnętrznych jest sterowanie ręczne. To prosta konstrukcja (i zarazem najtańsza), która jednak wymaga bezpośredniej interwencji użytkownika przy najdrobniejszych modyfikacjach ustawienia kurtyny. Do sterowania służy specjalna tasiemka, sznurek lub mechanizm sprężynowy. Rozwiązanie to jest stopniowo zastępowane przez napędy elektryczne, których znajdziemy kilka rodzajów. Na wyróżnienie zasługują:

  • napęd przewodowy – rolety sterowane są za pomocą przełącznika montowanego na ścianie. Między nim a silniczkiem poprowadzony jest przewód, zasilany z instalacji elektrycznej;
  • napęd radiowy – to nowoczesne rozwiązanie, które wybierane jest przez miłośników innowacyjnej technologii, pragnących stworzyć własny smart dom. Zdalne sterowanie roletą odbywa się za pomocą pilota dołączonego do zestawu lub aplikacji na smartfona (niezbędna do tego jest centrala do sterowania), ale też czujników pogody czy komend głosowych użytkownika.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Napęd elektryczny powinien być dobrany pod konkretną roletę zewnętrzną. Chodzi tutaj szczególnie o jego moc oraz moment obrotowy. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż, jeśli pominą Państwo ten etap, finalny efekt okaże się daleki od oczekiwanego.

Pancerz rolety posiada swój ciężar, na który składają się wielkość i rodzaj wykorzystanych materiałów. Zbyt słaby silnik do rolety zewnętrznej nie poradzi sobie z podnoszeniem i opuszczaniem ciężkiej kurtyny, ulegając w końcu awarii. Z kolei moment obrotowy przekłada się na wytrzymałość, ale też żywotność mechanizmu. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia wysokiej jakości producentów, którzy wesprą Państwa podczas kupna rolet i napędu do nich.