Jubileuszowy Koncert w Arenie

koncert oberhasusen plakat

Niebawem więcej informacji o koncercie i jubileuszu,  najchętniej czytanej po polsku gazety w Niemczech .

Także wspomnienia i zdjęcia z poprzednich imprez .

Infotips wystartował w kwietniu 1990 roku , numer liczył 8 stron, był czarnobiały i na początku ukazywał się 2 tygodnie.

Drukowaliśmy go w Polsce, w drukarni w Kaliszu u pana Krymarysa. U niego drukowaliśmy też pierwsze 50 numerów, by przenieść się potem już na stałe do Frankfurtu. Dziś gazeta drukowana jest w renomowanej drukarni .

Dziś mamy 51 stron i jesteśmy tygodnikiem. Dostępnym w prenumeracie, w kioskach i sklepach. W 2014 roku otrzymaliśmy tytuł najlepiej sprzedającego się, obcojęzycznego pisma, na rynku niemieckim.

W tamtym czasie droga Infotipsa do czytelnika była długa i najeżona trudnościami. Redagowaliśmy go w Polsce i problemem była granica a na niej celnicy z NRD ( likwidacja NRD nastąpiła 3 października), Transport naszych gazet był dokładnie przez nich sprawdzany, plombowany i kierowany do urzędu celnego we Frankfurcie, gdzie z kolei celnicy RFN-u zdejmowali te plomby. Za którymś razem powiedzieli nam :

– Dajcie już nam spokój z tymi plombami, sami je sobie zdejmujcie.

Wtedy, w 1990 roku tematem dnia była plotka o zniesieniu wiz dla obywateli Niemiec wybierających się do Polski. Oczekiwane przez wielu z nas, mających rodziny w Polsce. Zdementowaliśmy ją , na zniesienie wiz trzeba było jeszcze poczekać wiele lat. Taki naprawdę swobodny przepływ obywateli polskich do krajów Unii nastąpił po 1 maja 2004 r. gdy został całkowicie zniesiony obowiązek posiadania wiz.

Z problemów transportowych przypomina się nam się wydarzenie związane z awarią podwozia samolotu, w którym znajdowały się klisze gazety do drukarni we Frankfurcie. Samolot nie wyleciał z Warszawy, klisze dotarły z jednodniowym opóźnieniem i był to jedyny przypadek w historii naszej gazety, gdy infotips nie dotarł do naszych czytelników na czas – miał dzień opóźnienia. Dziś coś takiego nie mogłoby się wydarzyć, materiały do gazety wędrują Internetem, docierając w kilka sekund do redakcji.

Piszemy o tym wszystkim aby zdać sobie sprawę ze zmian, które zaszły, przypomnieć drogę jaką przeszłą nasza gazeta przez te ćwierć wieku. Jesteśmy jedyni wśród polskich tytułów na niemieckim rynku, ukazując się nieprzerwanie od 25 lat. W dzisiejszych czasach, gdy nic nie wydaje się trwałe Infotips niezmiennie jest w dobrej formie. To oczywiście zasługa też naszych czytelników, niektórzy wierni są nam, niekiedy prawie od pierwszego numeru.

Od początku przyjęliśmy misję –chcemy informować o tym co dzieje się w Polsce i doradzać, m.in. jak żyć w Niemczech, także jak obracać się w niemieckich przepisach i nasze porady prawne, niemieckie i polskie, jak założyć firmę, itp. cieszą się popularnością wśród czytelników.

Łączymy samotne osoby, dzięki naszej akcji „Koniec z samotnością „ wyswataliśmy już wiele par. Nasze listy lekarzy mówiących po polsku, uzdrowicieli w Polsce, od lat cieszą się zainteresowaniem czytelników.

Sięgają oni po Infotipsa też dlatego, bo mają prawie wszystkie gazety polskie w jednej, dajemy co tydzień bogaty wybór co ciekawszych artykułów polskiej prasy.

http://www.info-tips.de/