Kompresor śrubowy – jak działa i gdzie znajduje zastosowanie?

Sprężarki śrubowe są urządzeniami niezastąpionymi w wielu branżach. Ich stosowanie poprawia znacząco szybkość i jakość wykonywanej pracy, co przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. Kompresory śrubowe są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami tego typu w przemyśle. Jak działają, i w jakich sytuacjach są szczególnie przydatne?

Jak działa sprężarka śrubowa?

Aby procesy wykorzystujące sprężone powietrze przebiegały sprawnie, kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego kompresora oraz poznanie zasady jego działania. Kompresor śrubowy jest najpopularniejszym wyborem; jego działanie opiera się na przepływie powietrza przez urządzenie w kilku etapach:

– najpierw zostaje wtłoczone do wnętrza urządzenia,

– następnie przechodzi przez filtr, dzięki czemu zostaje oczyszczone z niepożądanych substancji.

– trafia do przestrzeni między śrubami. Poddawane jest tłoczeniu, czyli ograniczaniu przestrzeni między cząsteczkami powietrza, co zmniejsza jego objętość,

– sprężone powietrze pod wpływem wysokiego ciśnienia zostaje uwolnione na zewnątrz urządzenia.

Sprężarki olejowe i bezolejowe

Dla efektywnej pracy kompresora śrubowego konieczne jest odpowiednie dobranie jego parametrów do potrzeb danego zakładu. Wyróżnia się sprężarki olejowe i bezolejowe, różniące się nieco zasadą działania:

Sprężarka śrubowa olejowa może działać przez 24h na dobę. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu oleju, mającego na celu schładzanie, zabezpieczanie oraz oczyszczanie maszyny. Sprężarki tego typu wyróżnia niska awaryjność i duża wydajność pracy.

Sprężarka śrubowa bezolejowa nie może pracować ciągle, jednak pozwala na uzyskanie sprężonego powietrza o wysokiej klasie czystości.

Kompresor śrubowy – zastosowanie

Przemysł

Sprężone powietrze wytwarzane przez kompresor śrubowy jest często wykorzystywanym medium w przemyśle, stanowiąc alternatywę dla energii elektrycznej. Napędza ono inne maszyny, dzięki czemu możliwe jest zachowanie wysokiej wydajności pracy przy jednoczesnej oszczędności. W różnych gałęziach przemysłu sprawdzają się zarówno sprężarki śrubowe olejowe, jak i bezolejowe.

Transport

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są między innymi w kolejnictwie. Umożliwiają zasilanie pociągów innym medium niż tradycyjną energią elektryczną. Kompresor zapewnia ciągłą dostawę paliwa napędowego, a co za tym idzie – wydłużenie pracy przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka przetarć w układzie hamulcowym.

Budownictwo

Kompresory śrubowe są szeroko stosowane w różnych pracach budowlanych, przyspieszając je bez obniżania jakości. Urządzenia te wykorzystuje się między innymi do obsługi takich sprzętów jak:

– pistolety do malowania lub tynkowania,

– urządzenia do szpachlowania,

– klucze udarowe.

Na budowach wykorzystuje się przede wszystkim mobilne modele kompresorów, dzięki czemu mogą być zabierane w dowolne miejsce, w którym przeprowadzane są prace. Szczególną popularnością cieszą się kompresory olejowe, ponieważ mogą pracować nieustannie; jest to szczególnie istotne w przypadku zleceń komercyjnych, wiążących się z dużym obciążeniem maszyn oraz ciągłym wykonywaniem tych samych czynności.

Kompresor śrubowy w warsztatach samochodowych i lakierniach

Kompresory śrubowe umożliwiają zasilanie wykorzystywanych w mechanice oraz lakiernictwie samochodowym urządzeń pneumatycznych. Stosowanie silnie sprężonego powietrza umożliwia maksymalnie skrócić czas wykonywania usługi, a co za tym idzie – realizować większą ilość zleceń w tym samym czasie. Ponadto wykonywanie usługi w sposób zautomatyzowany przekłada się na większą precyzję i efektywność pracy.

Zastosowanie w domu

Oprócz zastosowania profesjonalnego eksperci zwracają uwagę, że wiele modeli może być wykorzystywanych w domu. Sprężone powietrze jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy konieczne jest np. napompowanie koła w rowerze lub dmuchanego, ogrodowego basenu, jak również do czyszczenia różnych urządzeń.

Kompresor śrubowy to urządzenie, które w łatwy sposób pozwala uzyskać wysokiej jakości sprężone powietrze. Ma ono szereg zastosowań, między innymi jako alternatywa dla energii elektrycznej. Z tego powodu sprężarki są wykorzystywane między innymi w przemyśle, transporcie i mechanice samochodowej. Istnieją również modele nadające się do zastosowania w domu. Dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy na energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności pracy.