Książka którą czyta się jednym tchem!
„Kryptonim Frankenstein”
Prawdziwa historia seryjnego mordercy.
Autor Przemysław Semczuk
– Odczytanie jednej strony akt czasem zajmowało mi godzinę. Nad ich czytaniem spędziłem więc kilka miesięcy. Kolejne materiały, jak plany miast, zdjęcia, spisane wspomnienia Knychały i protokoły jego zeznań, filmy na jego temat oraz inne dokumenty, zbierałem jeszcze dłużej, prawie rok. Sam proces pisania książki trwał najkrócej – przyznaje Semczuk.
Odbył również sporo rozmów z osobami, które pamiętają sprawę Knychały i jego samego.
Jedną z nich był Roman Hula, były komendant wojewódzki policji w Katowicach. W latach kiedy Joachim mordował swoje ofiary, Hula był oficerem śledczym i z kolegami próbował złapać a potem złamać sprawcę, skłonić do przyznania się do swoich zbrodni. . Wbrew regulaminom mieszkał z Knychałą w jednej celi, „rozmiękczając” mordercę tak, że ten w końcu przyznał mu się do zabójstw.
„Frankensteina”, który terroryzował Śląsk w latach 1974-1982 poznajemy od najmłodszych lat. Dorasta on w poczuciu własnej inności, jako dziecko Polaka i Niemki, przez babkę nazywane polskim bękartem.
W wieku 18 lat zostaje posądzony o gwałt, jak twierdzi – niesprawiedliwie. Z więzienia, po trzyletnim wyroku, powraca już jako inny człowiek. Jest przeświadczony o podstępnej i prowokatorskiej naturze kobiet. Zaczyna interesować się procesem Wampira z Zagłębia, Zdzisława Marchwickiego. Choć w domu jest dobrym mężem i ojcem, a w pracy wzorowym górnikiem, nocami zmienia się w bezwzględnego mordercę, który krąży po okolicy, polując na swoje ofiary.
Zabija ciosami w głowę, ciała bezcześci. Semczuk w swej książce prowadzi nas tropem zabójcy , do końca, do śmierci na szafocie. Wyrok wykonano w 1985 roku.
Zbeletryzowaną historię Frankensteina czyta się niczym trzymający w napięciu kryminał. Autor pokazuje jak trudne dzieciństwo Joachima Knychały pchnęło go na drogę zbrodni. Kryptonim Frankenstein to także wierny obraz przesiąkniętego alkoholem i przemocą robotniczego Śląska lat 70. i 80. Książka Semczuka jest pozycją obowiązkową dla miłośników zarówno literatury faktu, jak i czarnego kryminału.
„Uważajcie, książkę napisano tak, by nie móc się od niej oderwać, choćby na chwilę. Z każdą kolejną stroną będziecie poznawać kolejne mroczne myśli Joachima, przepełnione morzem alkoholu i beznadziei. A wszystko co straszne rozegra się na ulicach Śląska, w otoczeniu kopalń, na trasie którą każdego dnia podróżowały setki, a może tysiące osób. Tramwaje, zajezdnie, parki, zaułki, klatki, piwnice, mrok.(…)
Kryptonim Frankenstein” czyta się jak świetny thriller trzymający bezlitośnie w napięciu, thriller w trakcie którego czytelnik co rusz podskakuje z nerwów. Biorąc książkę do ręki świadomie zdecydujecie się na podróż u boku każdej z ofiar Joachima Knychały, poznacie jego marzenia, perwersje, lęki, odczucia, a nawet jego lodowate i puste spojrzenie. Przyjrzycie się eksperymentom procesowym prowadzonym z jego udziałem, dowiecie się jakimi słowami rozzłościł go przesłuchujący prokurator. W historii tej doskonale oddano klimat lat 70. oraz 80. Ówczesną architekturę miasta, ulice, parki, blokowiska. I gdzieś w tej całej zwykłej codzienności tysięcy mieszkańców miały miejsce tragiczne wydarzenia. (…)
„Kryptonim Frankenstein” to koronkowa robota dziennikarska, pogłębione studium psychologiczne seryjnego mordercy dla którego życie ludzkie nie miało kompletnie żadnego znaczenia. Jak w każdej tego typu historii opartej na faktach najbardziej żal ofiar, zwłaszcza dzieci, które pojawiły się w niewłaściwym miejscu i czasie. I choć książka ta nie naprawi krzywd, nie uleczy bólu i cierpienia to ma do spełnienia jedno, ale jakże ważne zadanie. Przekazywać prawdę o sprawie Joachima Knychały, prawdę opartą na faktach, rzetelnej analizie akt i setek dokumentów. Polecam wszystkim zafascynowanym umysłem mordercy, psychologią zbrodni oraz kryminalnymi wątkami życia dawnego Śląska.”
(Fragment recenzji : (http://gazetasledcza.pl/2017/09/kryptonim-frankenstein-przemyslaw-semczuk-recenzja)
O autorze: : Przemysław Semczuk – (ur. 1972) – dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Autor książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL (2013), Maluch. Biografia (2014), Zatajone katastrofy PRL (2011), Magiczne Dwudziestolecie (2014), Wampir z Zagłębia (2016).
Autor z kapitanem Romanem Hulą ( z lewej)
foto: Philipp Gmür. Poznań, Festiwal Kryminału GRANDA