Najsłynniejsza niewolnica świata

isaura tytul

30 lat temu o tej porze do Polski przyjechała niewolnica Isaura.

Tak nazywała się bohaterka brazylijskiej telenoweli, która zawojowała Polskę od morza do gór. Serial w którym główne role zagrali Lucelia Santos i Rubens de Falco, z jednej strony wywołał totalną krytykę w prasie, a z drugiej wielką sympatię widzów. Miał ok. 90 proc. oglądalność a jego oddziaływanie na emocje ludzi uznano za fenomen socjologiczny.

TVP nadawała go we wtorki, po dzienniku, pustoszały wtedy ulice miast, zamierało życie. Nasi starsi wiekiem czytelnicy pamiętają te czasy, gdy o tym serialu rozmawiano w pracy, w tramwaju, imieniem Isaury nazywano dzieci, a najmodniejszą fryzurą było czesanie się „na Isaurę „ długie włosy z przedziałkiem na środku głowy.

isaura b

Isaura cieszyła się zresztą powodzeniem na całym świecie, serial wyświetlany był w 130 krajach. Niektórzy widzowie traktowali go serio i przysyłali Isaurze krowy, żeby mogła się wykupić z niewoli, jej imię wypisywali na murach, w Chinach głosami 300 mln widzów przyznano jej pierwszą w historii nagrodę dla zagranicznej aktorki. Na Kubie w porze wyświetlania serialu nie jeździły taksówki, a wśród jej największych fanów był sam Fidel Castro.

Przypomnijmy krótko fabułę telenoweli.

Akcja serialu toczy się w XIX wieku. Isaura, młoda i piękna niewolnica o jasnym kolorze skóry, sierota, należy do pana Almeidy bogatego plantatora bawełny. Dzięki białej karnacji nie pracuje w polu, tylko jest służącą. Dla żony pana Almeidy jest jak córka, otrzymuje wykształcenie, zna języki obce, ładnie śpiewa, umie tańczyć i grać na fortepianie. Traktowana jest członek rodziny.

isaura- polska

To bajkowe życie kończy się z powrotem młodego dziedzica Leoncio, który zakochuje się w niej i stara za wszelka cenę uwieść. Molestuje dziewczynę, prześladuje i nie daje spokoju, degradując nawet do roli zwykłej niewolnicy. W Isaurze z wzajemnością zakochuje się Tobias, dziedzic z sąsiedniej plantacji, chce ją wykupić i pojąć za żonę, ale nikczemny Leoncio nie chce się na to zgodzić.

Isaura i leoncio

I tak przez 15 odcinków, bo taką wersje kupiła TVP, z nakręconych 100.

Ówczesne polskie władze sprowadziły w maju 1985 roku parę głównych aktorów:  Lucellę Santos i Rubensa de Falco. Podczas tygodniowej wizyty odwiedzili m.in. Warszawę, Łódź, Kraków i Sosnowiec, wszędzie witani  wręcz entuzjastycznie.

Isaura studio

Odwiedzali szkoły, szpitale, zakłady pracy i 27 maja znaleźli się w Sosnowcu. Katowicki Spodek był zajęty i spotkanie zorganizowano na Stadionie Zimowym.

Bilety rozprowadzano w zakładach pracy, wedle rozdzielnika, bo chętnych były tysiące. Wielu zajęło nawet miejsca na dachach obok stadionu. Hala pękała w szwach,

Dziennikarz Dziennika Zachodniego relacjonował potem , że „najbardziej z brazylijska prezentował  się Józef Kopocz, wypoczęty, opalony, jakby co dopiero wrócił z najpiękniejszej w świecie plaży Copacabana”. Razem z Kopoczem spotkanie prowadził Edward Kozak.”

Tak więc jako niżej podpisany mogę dziś zdradzić pewne niedyskretne szczegóły z tego wydarzenia.

Oto na kilka godzin przed, otrzymujemy tragiczną wiadomość – Isaura jest chora, chyba nie przyjedzie … To niemożliwe – mówimy – To może skończyć się rozruchami społecznymi. Za późno już aby odwołać , hala jest pełna, tłumy na ulicy . Zaczynamy z Kopoczem zabawiać publiczność „konferensjerką „ zapewniając co chwilę, że „już, już jadą”. Wszyscy czekają cierpliwie a tu kolejna wiadomość ;

„Isaura zatruła się jedzeniem, wymiotuje, ma biegunkę, stawiają ją na nogi. Gorzej z tłumaczem. Jest nie użytku. Załatwcie sobie tłumacza „

Skąd teraz ,mamy nagle wytrzasnąć tłumacza? Nagle przypominam sobie, że od niedawna pracuje w redakcji Wojtek Zamorski, absolwent iberystyki. Ściągamy go ekspresowo do hali ale on się boi, bo aktorzy z Brazylii mówią po portugalsku a on zna hiszpański.

–Musisz! – przyciskamy go muru a Ziutek Kopocz z właściwym sobie wdziękiem oznajmia nagle, że przypomniał sobie, że on też chyba zna portugalski …A zresztą będziemy improwizować … Na razie zajmujemy widownię  zbieraniem pytań do Isaury i wreszcie po kolejnych 2 godzinach bohaterowie docierają do hali.

Drobna, malutka Lucelia, mająca tylko 155 cm wzrostu jest blada jak ściana ale dzielnie bierze udział w show, nawet tańczy z Leonciem na estradzie pod muzykę „Chattanooga Choo Choo”, którą wykonuje orkiestra Jerzego Miliana. Wszyscy są oczarowani.

Isaura rozkleja się całkiem dopiero w hotelu, ostatni zapamiętany obrazek to pełen pokój gości, dziś powiemy, że była impreza i  ona – bladziutka dziewczynka, siedząca w łóżku, nie pamiętam już, czy z kubkiem herbaty, czy puszką piwa …

Edward Kozak

Isaura i Leo

P.S.

Dziś Lucelia Santos (57 l.) nie lubi, gdy dziennikarze wciąż pytają ją o rolę Isaury, którą zagrała 40 lat temu w telenoweli „Niewolnica Isaura”. Przeszła na buddyzm, gra w teatrze, codziennie pije wino, a o sobie mówi „atletka”.

Aktorka rozebrała się także w prasie dla panów oraz na panie filmu.

(Fakt tekst i zdjęcia )

Isaura nago

Isaura dzis