Przewodnik po handlu na kontraktach futures

Nie dla wszystkich początkujących inwestorów termin futures jest zrozumiały. Kontrakty terminowe zalicza się do najstarszych instrumentów giełdowych, ale prawdziwą popularność zyskały dopiero w ciągu kilku ostatnich lat. Handel futuresami nieco się różni od tradycyjnego obrotu akcjami. Jakie są zatem największe zalety handlu futures? Jak rozpocząć handel na kontraktach terminowych futures? Sprawdź nasz poradnik!

Kontrakty futures to dwustronna umowa kupna/sprzedaży wybranego przez tradera instrumentu bazowego za daną cenę w dokładnie określonym terminie. Kupujący zobowiązuje się w tego typu umowie do kupna konkretnego aktywa. Z kolei sprzedający oświadcza, że takie aktywo sprzeda. Istnieje wiele rodzajów aktywów na GPW, którymi można handlować za pomocą kontraktów terminowych. Do najpopularniejszych należą m.in.: paliwa kopalne (gaz ziemny, ropa naftowa), płody rolne (kawa, kukurydza, kakao, pszenica, soja), a także instrumenty finansowe takie jak indeksy czy waluty.

Umowa zawarta w ramach kontraktu terminowego dość dokładnie opisuje jakość oraz przewidywaną ilość instrumentu bazowego. Futures są instrumentami standaryzowanymi. W praktyce inwestorskiej oznacza to, że można nimi handlować na różnych giełdach, natomiast instrumenty bazowe, termin wykonania czy też wielkość kontraktów są z góry ściśle określone.

Jak wygląda handel na kontraktach futures?

Futures są dość często określane mianem „umowy terminowe”, gdyż są ważne tylko do ściśle określonego terminu w przyszłości. Transakcje należy zatem uregulować w wyznaczonej dacie w przyszłości. Z definicji, kontrakt terminowy mówi, że kupujący zobowiązuje się do odbioru w określonej ilości instrumentu bazowego po wcześniej ustalonej cenie. Transakcji można dokonać za pomocą dedykowanej platformy oferowanej przez taką instytucję jak Bank Saxo broker, który umożliwia handel na ponad 3000 instrumentach.

Specyfikacja kontraktów terminowych futures

Obrót kontraktami terminowymi zawsze odbywa się za pośrednictwem giełd. Tego typu rynki słyną z niezwykle surowych zasad, różnorodnych regulacji oraz zabezpieczeń, które w zamyśle mają zagwarantować, że żadna ze stron nie będzie w jakikolwiek sposób dyskryminowana.

Rynek giełdowy jest scentralizowany, a zatem wszystko co kupuje inwestor znajduje się „pod jednym dachem”. Handel towarami za pomocą kontraktów terminowych ma także ściśle określoną charakterystykę. Nabywając jeden kontrakt terminowy na kukurydzę na giełdzie, trader ma zawsze pewność, że umowa będzie zawierała identyczną ilość pszenicy, a cena w danej chwili będzie taka sama dla wszystkich handlowców na całym świecie i oczywiście będzie wiążąca.