Zdrada bywa śmiertelnie niebezpieczna.

krosno

Odkąd ludzie zaczęli łączyć się w pary, pojawiło się zjawisko zdrady i cudzołóstwa.

Zaczęły się też kary za zdradę , egzekwowane z całą surowością, bardziej jednak karano kobiety niż mężczyzn. To one najczęściej były karane, mężczyźnie najczęściej zdrada uchodziła płazem. Taka moralność pozostała do dziś .

634859359936570000

Najsurowiej traktowano cudzołóstwo w świecie islamskim, kobiety każdorazowo karano śmiercią. W zakaukaskich krajach muzułmańskich, jak Turkmenia i Uzbekistan, niewierne żony najczęściej wrzucano do tzw. studni śmierci, a wyrok wykonywali przeważnie najbliżsi członkowie rodziny.

islam-powerx-14-638

W Arabii Saudyjskiej kobiety karano ukamienowaniem, a mężczyzn ścinano publicznie na placu targowym.

W niektórych prowincjach Egiptu jeszcze do niedawna utrzymywał się zwyczaj, że w przypadku zdrady siostry, brat powinien własnoręcznie ją uśmiercić.

W górach Jemenu nadal obowiązuje prawo plemienne, zgodnie z którym niewierne żony kamienuje się lub ścina, a niewiernych mężów karze się ukamienowaniem lub strąceniem w przepaść.

000-3-675x291

W Iranie od 1990 roku działa prawo, zgodnie z którym, jeśli mężczyzna złapie żonę na gorącym uczynku, zarówno on, jak i każdy z jego męskich krewnych, może ją zabić bez sądu. Mężczyźni za zdradę mogą być co najwyżej społecznie potępieni.

W Nepalu kobiecie obcina się publicznie nos, w Kambodży jeszcze do niedawna na policzkach wiarołomnej kobiety tatuowano postać mężczyzny. Wśród Jakutów jednakową karę ponosili oboje kochankowie. Cudzołożników rozbierano do naga, wiązano ze sobą i zostawiano na pastwę insektom, komarom i owadom.

galleria-pnp-1-8_screen

Ciekawe obyczaje panowały wśród Pigmejów. Jeszcze na początku XX wieku panował zwyczaj, że schwytane na gorącym uczynku małżonki… zjadano na obiad ! Obecnie nie zdarzają się już przypadki kanibalizmu. Zdradzony Pigmej zadowala się „zamiennikiem” w postaci spożycia kury i kozy niewiernej żony lub jej kochanka.

W średniowiecznej Europie kary były szczególnie surowe. Na Rusi niewiernym żonom ucinano głowy, w Danii nosy, w Szkocji skazywano na śmierć zarówno żonę jak i jej kochanka .

000281PB3V4YGFRL-C122-F4

W Polsce za panowania Bolesława Chrobrego stosowano makabryczną karę wobec uwodzicieli. Niemiecki kronikarz, Thietmar, tak ją opisuje:

… jeśli kto z tego ludu ośmieli się uwieść cudzą żonę lub uprawiać rozpustę, spotyka go następująca kara: prowadzi się go na most targowy i przymocowuje doń, wbijając gwóźdź poprzez mosznę z jądrami. Następnie umieszcza się obok ostry nóż i pozostawia mu się trudny wybór: albo umrze z głodu, albo odetnie sobie ową grzeszną część ciała.

Papua

Mogłoby się wydawać, że dzisiejszych czasach, w XXI wieku, zdrada, nazywana czasem tylko skokiem w bok, traktowana jest pobłażliwie, często nawet z pewnego rodzaju wyrozumiałością, pozostając prywatną sprawą między małżeństwem. Tymczasem również we współczesnym świecie są jeszcze społeczności, gdzie zdrada jest karana z urzędu i uważana za przestępstwo.

W Chinach za zdradę małżeńską karą są 2 lata więzienia oraz konfiskata połowy majątku. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

7-23

W Indonezji za zdradę małżeńską grozi kara aż do 15 lat pozbawienia wolności.

W Turcji za zdradę karani są też od 1996 roku mężczyźni. To aż do 5 lat pozbawienia wolności w surowym tureckim więzieniu.

W państwie Papua Nowa Gwinea kary za niewierność są najbardziej drastyczne.

1-31

Zdradzony mąż ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek oślepić kochanka swojej żony. Kobietę z kolei pozbawia się palca, który potem musi zostać zjedzony przez skazanego kochanka, tuż przed wykonaniem na nim wyroku.

59c7c3cd7aa447000575729fbdc36514,0,36,0

W naszym europejskim kręgu kulturowym zdrada małżeńska traktowana jest dzisiaj często jak romantyczna przygoda.

Nie grozi za nią żadna kara nawet mandat .Co najwyżej krewki małżonek może się posunąć do rękoczynu na kochanku, czy wiarołomnej małżonce, co zresztą skończy się karą , ale dla niego.

Art. 157

§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Non comments …

173423-ab51eadf28e4e1a725bf77652037fb81