Czy warto inwestować w domy do remontu?

Stale rosnące ceny nieruchomości w Polsce sprawiają, że coraz trudniej jest kupić dom lub nawet mieszkanie, szczególnie jeżeli zależy komuś na atrakcyjnej lokalizacji oraz większym metrażu. W takim przypadku warto zainteresować się ofertą domów do remontu, co stanowi świetną alternatywę dla nowych budynków oraz nieruchomości gotowych do zamieszkania.

  1. Zalety i wady domów wymagających remontu
  2. Jak dokonać trafionego zakupu domu do remontu?
  3. Gdzie szukać najlepszych ofert tanich domów z rynku wtórnego?

Zanim jednak zaczniesz przeglądać aktualne oferty domów do remontu, warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania, a także dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Pomogą Ci w tym nasze wskazówki.

Zalety i wady domów wymagających remontu

Niezależnie od lokalizacji, nieruchomości wymagające od nowego właściciela przeprowadzenia remontu przed wprowadzeniem się zawsze wyróżniają się kilkoma istotnymi zaletami. Należy jednak wspomnieć również o wadach, aby inwestor mógł podjąć ostateczną decyzję uwzględniającą wszystkie czynniki.

W porównaniu z cenami urządzonych domów z rynku wtórnego oraz nowych nieruchomości, domy do remontu są zdecydowanie tańsze. Dzięki temu więcej osób ma szansę spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego domu. Co ciekawe niższa cena zakupu to tylko jedna z wielu zalet takich nieruchomości. Pozostałe to między innymi możliwość dostosowania domu do potrzeb i gustu domowników, szczególnie że i tak trzeba przeprowadzić prace remontowe. Do tego dochodzi duża szansa, że na takiej inwestycji będzie można w przyszłości zarobić, szczególnie jeżeli po dokonaniu poprawek i zakończeniu remontu wartość nieruchomości wzrośnie.

Jeżeli natomiast chodzi o wady kupowania domów wymagających remontu, to należy wspomnieć o tym, że jeżeli ktoś źle oszacuje koszty, to taka inwestycja może przestać być opłacalna. Do tego dochodzi konieczność przyjęcia dłuższego czasu na ukończenie wszystkich niezbędnych prac, ponieważ bardzo często podczas generalnego remontu wychodzą dodatkowe wydatki, których początkowo nie dało się przewidzieć.

Jak dokonać trafionego zakupu domu do remontu?

Nie wszystkie domy do remontu są warte swojej ceny, więc pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed zakupem, jest przeprowadzenie dokładnej oceny stanu technicznego. Nie chodzi jednak wyłącznie o samodzielne obejrzenie nieruchomości, tylko o zatrudnienie doświadczonego eksperta. Będzie mógł on ocenić stan techniczny budynku oraz przygotować przybliżony koszt i zakres niezbędnych prac.

Należy również przygotować realistyczny budżet na remont, aby później nie doszło do sytuacji, w której trzeba będzie wstrzymać prace ze względu na nieprzewidziane wydatki. Nie można skupiać się wyłącznie na kosztach materiałów, a trzeba uwzględnić koszty związane z zatrudnieniem robotników oraz budżet na nieplanowane prace remontowe, które mogą wyjść dopiero po pewnym czasie.

Warto też w miarę możliwości upewnić się, że nie ma żadnych prawnych lub planistycznych ograniczeń, które mogłyby utrudnić remont zakupionego domu.

Gdzie szukać najlepszych ofert tanich domów z rynku wtórnego?

W celu znalezienia taniego domu do remontu najlepiej skorzystać z portalu z ofertami nieruchomości, dzięki czemu nie trzeba będzie ponosić kosztów pośredników. Wiele ciekawych ofert jest obecnie dostępnych w kategorii domy do remontu na sprzedaż, gdzie dostępne są nieruchomości z całej Polski. Najlepiej jednak wybrać coś w pobliżu swojego miejsca zamieszkania lub tam, gdzie będzie można łatwo dojechać, aby zweryfikować stan nieruchomości.

Kupno domu do remontu to świetny sposób na inwestycję w nieruchomość nawet przy mniejszym budżecie, szczególnie jeżeli trafi się na atrakcyjną ofertę. Takie budynki wymagają co prawda przeprowadzenia wielu prac i zainwestowania dodatkowych środków, ale przy odpowiednim planowaniu z pewnością wszystkie koszty wciąż będą mniejsze, niż zakup gotowego i wykończonego domu. Przed zakupem domu do remontu warto dokładnie zaplanować swój budżet oraz ocenić stan techniczny budynku. 

Artykuł sponsorowany