Braterstwo broni

braterstwo

70 lat po wojnie doszło do braterstwa broni – co symbolizują te dwa hełmy. Po lewej Werhmachtu – po prawej Wojska Polskiego.

Spotkały się na stoisku handlarza starociami na targach w Tychach.

Można tez było kupić repliki Krzyży Rycerskich Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes, odznaki NSDAP i inne pamiątki po dziadku Werhmachtu.

Teoretycznie polski Kodeks karny nakłada karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 za publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, czy wyznaniowych.

Teoretycznie, bo obrót kolekcjonerskimi przedmiotami pochodzącymi z czasów II wojny światowej jest w Polsce powszechny.

Wyrób i handel niemieckich mundurów czy samych tylko odznaczeń hitlerowskiej armii stał się dla wielu polskich firm szansą na niezły zarobek.

1

Mundury feldgrau szyje się w Poznaniu, Bydgoszczy i Gdańsku.

Pojawia się też coraz więcej indywidualnych producentów, dla których celem jest najwierniejsze oddanie wyglądu rzeczywistych przedmiotów.

Bez problemów na różnych targach i militarnych zlotach można kupić odznaczenia, znaki hitlerowskich jednostek, sygnety z trupimi czaszkami albo kordy Waffen SS.

1a

Kupują je nie tylko kolekcjonerzy ale i tzw. rekonstruktorzy – pasjonaci militarni przebierający się za niemieckie oddziały i jednostki wojskowe II wojny.

Sporą popularność w Polsce i zagranicą zdobyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Viking, wzorująca się na autentycznej Dywizji Zmotoryzowanej SS” Wiking” walczącej w ZSRR a także tłumiącej częściowo Powstanie Warszawskie.

480473_471850086183335_2068784954_n.

SS Panzer Division Wiking, zapraszany jest na pokazy i rekonstrukcje bitew w Europie, zadziwiając wiernością szczegółów w stroju i uzbrojeniu.

viking

 

1985_1

 

( szerzej na stronie : http://www.grhwiking.pl)

Cytat ze strony:

„4 sierpnia 2007 roku grupa WIKING wzięła w inscenizacji walk na Czerniakowie podczas Powstania Warszawskiego.

W to ważne przedsięwzięcie zaangażowało sie ponad 200 rekonstruktorów reprezentujących grupy powstańcze, odrodzonego wojska polskiego, również niemieckie, w tym Waffen SS.

Trud włożony w przygotowania, zarówno ze strony organizatorów, jak i nas uczestników, zaowocował wydarzeniem relacjonowanym przez wszystkie wiodące media z ze stacjami telewizyjnymi włącznie.

dirlewanger

Naszą rolą było zmierzyć się z niechlubnymi postaciami członków Sonderregiment Dirlewanger i przyjęliśmy to zadanie ze świadomością odpowiedzialności . Koledzy bezpośrednio zaangażowani w sceny pacyfikacji narazili się na wiele niedogodności. Sceny tłumienia powstania zostały odegrane bardzo realnie. Jednakże zachowano dystans by nie epatować niepotrzebnym okrucieństwem.”

 

A to już prawdziwy Sonderregiment Dirlewanger , na zdjęciach archiwalnych

Bild 101I-696-0426-22

Jak szacuje się,wymordowali w powstaniu ok. 30 tys. Polaków – żołnierzy AK i cywili – kobiet, starców i dzieci.

Zentralbild. II.Weltkrieg 1939-1945. Warschauer Aufstand im August 1944. Mit entmenschten SS-Banditen und aufgeputschten Soldaten der faschistischen deutschen Wehrmacht (unser Foto) wurde am 2.10.1944 der Warschauer Aufstand endgültig niedergeschlagen. Dabei wurde Warschau zu 80 % zerstört. (SS-PK Schremmer)
Zentralbild. II.Weltkrieg 1939-1945. Warschauer Aufstand im August 1944. Mit entmenschten SS-Banditen und aufgeputschten Soldaten der faschistischen deutschen Wehrmacht (unser Foto) wurde am 2.10.1944 der Warschauer Aufstand endgültig niedergeschlagen. Dabei wurde Warschau zu 80 % zerstört.
(SS-PK Schremmer)

Niedawno doszło do kontrowersyjnego zdarzenia na pikniku militarnym w Starych Jabłonkach. Wystąpiła na nim Grupa Rekonstrukcji Historycznej Barbarossa. Starzy mieszkańcy Jabłonek pamiętają, że taki właśnie oddział niemiecki rozstrzelał w końcu wojny, w 1945 roku, w styczniu 115 niewinnych mieszkańców okolicznych wiosek.

Pikanterii dodaje fakt, że organizatorem tej imprezy był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 5 w Ostródzie i Nadleśnictwo Stare Jabłonki.

 

z16262196Q,Rekonstrukcja-historyczna-w-Wolce-Milanowskiej

Inscenizacja egzekucji na jednym z pokazów militarnych.

Nowelizacja kodeksu karnego, dotyczy m.in. produkcji, przechowywania, sprowadzania i sprzedaży m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne – komunistyczne i faszystowskie – np. nazistowskich emblematów. Grozi za to do 2 lat więzienia. Wyjątkiem ma być działalność artystyczna, edukacyjna, kolekcjonerska czy naukowa. Dotychczas karane było tylko publiczne propagowanie ustrojów totalitarnych lub nawoływanie do nienawiści.

Na inscenizacje z udziałem „wojsk niemieckich”, inscenizatorów przebierających się nawet w mundury SS patrzy się raczej liberalnie. Gorzej z symbolami komunizmu, zakazany jest sierp i młot, nawet Che Guewara.

„Wszelkie środki przekazu muszą zostać objęte niespotykaną do tej pory cenzurą o charakterze represyjnym. Nie wolno w celach informacyjnych pokazać jakiejkolwiek uroczystości ani demonstracji odbywającej się gdziekolwiek, której uczestnicy posługują się symboliką komunistyczną” – fragment wypowiedzi. Wedle bowiem nowej polityki historycznej w Polsce Niemcy nie byli znowu tacy źli, w przeciwieństwie do Rosjan, prawdziwych i głównych wrogów Polski.

dsad

„Ruch rekonstrukcji historycznych jest relatywnie młodą inicjatywą w RP .W Europie od 25-30lat, odtwarzanie jednostek Wehrmachtu i Waffen-SS jest zabronione tylko w Niemczech ( ze zrozumiałych względów ).

Jedna z większych i najstarszych ( działa od 29 lat )grup odtwarzających jednostkę Waffen -SS znajduje sie w Anglii. W Polsce status Grup Rekonstrukcji Historycznych nie jest uregulowany, ludzie zajmujący sie tematem wojsk niemieckich, uznawani są za neo-nazistów”

(cytat z: . http://www.trestom.nazwa.pl/tmp/wiking/www.wiking.org.pl/aktualnosci.htm

brzostek