Coś , co nie może i nie powinno się zdarzyć .

?????????????????????????????????????????????????????????

Stary rabin usiłował młodemu niedowiarkowi wyjaśnić tajemnicę zbiegu okoliczności:

– Wyobraź sobie Izaak, że pewien człowiek wypada z 6 piętra i nie łamie sobie ani jednej kości, co to jest?

– Przypadek – mówi Izaak

– No dobrze, ale okazuje się, że ten sam człowiek po jakimś czasie znów wypada z 6 piętra i znów nic mu się nie dzieje, co to jest??

– Szczęście

– Ok, a jeśli ci powiem, że ten sam facet trzeci raz wypada z tego okna i znów wychodzi z tego bez szwanku, to co to będzie??

– Przyzwyczajenie ?

W 1899 r. we Włoszech piorun zabił na podwórku chłopa ze wsi Taranto. 30 lat później w tym samym miejscu zginął jego porażony piorunem syn, a w 1949 r. wnuk. Tak ten dowcip sprawdził się w tragicznej formie ?

Zbieg okoliczności, traf, cud – równoczesne, przypadkowe wystąpienie dwóch lub więcej zdarzeń pozostających w jakiś sposób w relacji do siebie – definicja słownikowa nie wyczerpuje jednak złożoności pojęcia. Bo jest to coś, co przeczy zdrowemu rozsądkowi i nie może się zdarzyć. Oto kilka najsławniejszych i najbardziej znanych zbiegów okoliczności.

0e427ac137a8ef23e7870a2ef81277aa

Edgar Allan Poe (1809–1849) w swej powieści pt. „Przygody Artura Gordona Pyma” opisał historię zagubionego na morzu statku, którego zdesperowana załoga zdecydowała się poświęcić kogoś spośród siebie na posiłek. Wybór padł na chłopca okrętowego, Richarda Parkera. Historia ta miała miejsce w rzeczywistości, choć dopiero 46 lat później i dotyczyła statku Mignonette. Zjedzony chłopiec nazywał się… Richard Parker.

z17890760vmark-twain-o-najwazniejszych-dniach-w-zyciu

Sławny pisarz Mark Twain urodził się w roku 1835 – tym samym, w którym pojawiła się kometa Halleya. W roku 1909 pisarz miał powiedzieć: „Kometa wraca za rok i spodziewam się odejść razem z nią. Jeśli to się nie zdarzy będę zawiedziony”. I pisarz się nie zawiódł – faktycznie, zmarł w 1910 roku w wieku 74 lat, dokładnie w dniu, gdy kometa Halleya znalazła się w najbliższej odległości od Ziemi.

b7df0d70-fcc0-4510-87e0-e5ac7977e5cc

Ludwikowi XVI przepowiedziano, że umrze 21. dnia miesiąca. Przerażony król 21. dnia każdego miesiąca, siedział zamknięty w swojej sypialni, nikogo nie przyjmował, nie zajmował się żadnymi obowiązkami. Ale środki ostrożności poszły na marne!

21 czerwca 1791 roku Ludwika i jego żonę Marię Antoninę aresztowano. 21 września 1792 roku Francję ogłoszono republiką i zniesiono monarchię, a 21 stycznia 1793 roku Ludwik XVI został stracony na szafocie .

violet_jessop_titanic

Violet Constance Jessop pracowała jako pielęgniarka na statkach. Najpierw na RMS Olympic który zderzył się z innym statkiem – HMS Hawke – w roku 1911. Była jedna z nielicznych ocalałych. Następnie zatrudniła się na RMS Titanic.

2342122432014_jessop

Oczywiście wyłowiono ją z morza całą i zdrową . Kobieta musiała ponownie szukać zatrudnienia i znalazła je na siostrzanej jednostce Titanica – HMHS Britannic.

sotb2

Ten trafił na minę i zatonął w Morzu Egejskim, oczywiście Violet jak zwykle udało się przeżyć. Dała sobie spokój i nie zatrudniała się już do pracy na statkach a zresztą nikt nawet nie myślał, żeby ją do niej przyjąć.

Dożyła 83 lat i zmarła w swoim łóżku.

hugh-williams-cruise

 

Piątego grudnia 1664 roku u wybrzeży Walii zatonął statek pasażerski. Zginęli wszyscy członkowie załogi i pasażerowie, prócz jednego. Szczęściarz nazywał się Hugh Williams. Ponad 100 lat później, piątego grudnia 1785 roku w tym samym miejscu rozbił się inny statek. Ocalał jeden człowiek. Nazywał się… Hugh Williams. W 1860 roku, znów 5 grudnia, poszedł na dno kuter rybacki. Przeżył tylko jeden rybak – Hugh Williams.

I jeszcze polski zbieg okoliczności .

Od 2015 roku trwa Narodowa Loteria Paragonowa, aby w niej wziąć udział, trzeba zrobić zakupy za minimum 10 złotych i zarejestrować rachunek w Internecie .

Spośród 56 mln paragonów Opel insygnia ( 90 tys. zł) wylosowała Grażyna Kawecka-Karaś z Częstochowy. Okazało się, że prywatnie od dzieciństwa jest dobrą znajomą Izabeli Leszczyny, byłej wiceminister finansów, która opracowała projekt loterii.

O tym niesamowitym zbiegu okoliczności poinformował media radny PiS z Cżęstochowy, zastrzegając się  jednak, że nie może żywić żadnych podejrzeń, a jedynie jest zaskoczony i zaintrygowany tym niezwykłym przypadkiem, że wśród 56 milionów paragonów biorących udział w losowaniu, wygrywa właśnie ten, „po znajomości”, koleżanki organizatorki loterii z Ministerstwa Finansów.

Jeśli drogi czytelniku spotkałeś się z niesamowitym zbiegiem okoliczności, to napisz o nim do nas .

The young businessman falling dollars. It is isolated on a white background