Jak dobrać pościel dla dziecka dostosowaną do pór roku?

Pościel dla dziecka powinna być odpowiednio dobrana i dostosowana do panującej za oknem temperatury i pory roku.

Pościel dla dziecka na lato

W porze letniej, kiedy towarzyszą gorące temperatury, powinna być to pościel z lekkim, cienkim wypełnieniem, która nie będzie przegrzewać skóry dziecka. Ważna jest również tkanina, poszewka, która powinna być wyprodukowana z najwyższej jakości materiałów. Wyróżniamy następujące rodzaje pościeli:

  1. Bawełna – wśród różnych rodzajów materiałów (satyny i jedwabiu) bawełna jest wysoko ceniona i zdecydowanie najpopularniejszą tkaniną użytkową. Szczególnie przyjazna i akceptowana przez najmłodszych, dobrze dobrana pościel bawełniana w okresie letnim spełni wszystkie wymogi, którymi powinna odznaczać się pościel przeznaczona właśnie dla dzieci i to już od najwcześniejszego dzieciństwa.
  1. Kora – idealnie sprawdzi się dla malucha na wiosenne i letnie dni. Dzięki przyjemnej w dotyku tkaninie, zapewni ona skórze dziecka swobodne oddychanie, co latem jest niezwykle ważne. Kora jest także niezwykle wytrzymałym rodzajem bawełny, jest trwała, nie traci swoich walorów kolorystycznych, nawet przy wielokrotnym praniu.

Pościel dla dziecka na zimę

W okresie końca lata i w porze jesiennej rodzice już zastanawiają się jak zapewnić dziecku ciepły, komfortowy sen, podczas chłodnych zimowych dni, w związku z tym wypełnienie kołderki oraz poduszki powinno być znacznie grubsze od tego używanego latem. Ciepłe wypełnienie pościeli zapewni dziecku optymalne ciepło podczas różnych wahań temperatury w tym okresie.

Ważne jest, by pościel miała wypełnienie antyalergiczne, ponieważ pierze i puch, choć odznaczają się wieloma zaletami, mogą uczulać niektóre dzieci, co może powodować alergie. Warto więc od razu, na samym początku zainwestować w bezpieczną pościel antyalergiczną ze sztucznym wypełnieniem. Podobnie jak w przypadku pościeli używanej latem, stosowane mogą być poszewki z bawełny jak i z kory, która również nadaje się do stosowania porą jesienno-zimową.

Bardzo ważnym również elementem przy wyborze pościeli jest odpowiednie dobranie rozmiaru poduszki i kołderki. Mniejsze dzieci oraz noworodki zazwyczaj nie potrzebują kołderek. Ważne jednak, żeby szczególnie noworodki były dobrze otulone. Na początek warto rozważyć możliwość zastosowania otulacza lub rożka.

Jeśli chodzi o starsze dzieci należy pomyśleć o większym rozmiarze poduszki oraz kołdry. Powinna ona być dostosowana do wzrostu i wieku dziecka. Najbardziej popularnym rozmiarem pościeli jest rozmiar 100×135. Większa pościel może okazać się dobrym wyborem, ponieważ przyda się na kilka lat, kiedy dziecko wciąż rośnie, a wtedy pościel razem z nim.

Pościel dziecięca dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, jak również jest przystępna pod względem finansowym. Istnieje również możliwość zakupienia poduszki i kołdry w kompletach razem z prześcieradłem, które okazują się odpowiednie w porze letniej oraz zimowej.