„Drogowe harakiri” – ukryte samobójstwa.

trup-nogi-d19708c56d8780019126b39a3d4682c3_fdb6cf

Policyjne statystyki są bezlitosne – w Polsce w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku, już 4192 osoby próbowały odebrać sobie życie.

To o ponad tysiąc więcej niż rok temu. Próby samobójczej nie przeżyło ponad 3 tys.osób – do końca roku zginie co najmniej drugie tyle.

Codziennie w różny sposób zabija się w Polsce średnio 16 osób. Najczęściej się wieszając – 6582 przypadki w 2014 roku, ale zanotowano też 3 przypadki samobójstw motoryzacyjnych.

Tylko trzy ? Można mieć duże wątpliwości .

Statystyki dotyczące samobójstw obejmują wyłącznie sprawy „oczywiste”.

Gdy samochód wjeżdża pod prąd na autostradę czy na drogę ekspresową, a w kierowca nie zostawił listu pożegnalnego, to nie ma możliwości udowodnienia, że jego śmierć była zaplanowanym samobójstwem, a nie skutkiem wypadku. Co np. myśleć o takim zdarzeniu?

39-246297

Oto na odcinku trasy S8, w okolicy Sieradza samochód wjeżdża nagle na sąsiedni pas ruchu. Jedzie tak pod prąd przez 4 km i uderza wreszcie czołowo w inny samochód. Kancelaria Zabrze

Giną obaj kierowcy a siła uderzenia była tak wielka, że policjanci i strażacy nie mogli nawet rozpoznać płci jednej z ofiar.

Przybyli na miejsce policjanci piszą w protokole wypadku : „kierowca z nieustalonych przyczyn wjechał na sąsiedni pas i doprowadził do czołowego zderzenia”. Bo co mogą więcej ?

Gdy samochód na prostej drodze uderza w drzewo, na asfalcie nie ma śladów hamowania, to czy kierowca nie mógł nagle zasłabnąć? A może zasnął?

harakiri

Nikomu nie zależy na tym, by prawda wyszła na jaw. Samobójstwo oznacza problemy z wypłatą odszkodowania z polisy OC, czy innych dobrowolnych ubezpieczeń obejmujących śmierć w wypadku. Ubezpieczyciel woli nie dochodzić prawdy .

W rejestrze zdarzeń jednego z większych polskich ubezpieczycieli nie ma ani jednego samobójstwa samochodowego. Są same tylko wypadki samochodowe.

-Jak jechał pijany, to mamy prawo nie wypłacić odszkodowania. A jak chciał się zabić, to wolimy o tym nie wiedzieć. Przecież tabloidy i media by nas zmiażdżyły, gdybyśmy odmówili wypłaty – mówi jeden z pracowników.

W tygodniku Polityka, w artykule „Ukryci samobójcy na drogach”, czytamy:

„Specjaliści mówią o westernizacji samobójstwa. Policjanci wolą mówić – harakiri.

Takie bardziej honorowe samobójstwo. Nie żaden sznur czy skok z balkonu. Ale czysty strzał rozpędzonym samochodem w przeszkodę. W statystykach tego nie znajdziemy.

wypadek-bierun

Znający tematu mówią, żeby szukać wśród tych wypadków, które mają w opisie „z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu” albo „nie dostosował prędkości do warunków jazdy”. Takich samobójstw samochodowych może być wiele. Oficjalnie kwalifikowane są właśnie jako wypadki drogowe.

– Tak jest najlepiej dla wszystkich – mówią policjanci – zamieść sprawę po dywan”.

Do dziś liczba samobójstw samochodowych jest tzw. ciemną liczbą.

2125081

– Bardzo ciężko je odróżnić od prawdziwego wypadku. Skąd mamy mieć pewność, że kierowca nie zmieniał np. stacji radiowej i stracił uwagę? – Taka sytuacja powoduje, że sięgają po nie ci, którzy szukają bardziej eleganckiego i dyskretnego pożegnania się ze światem. A policja często im w tym nie przeszkadza, nie drążąc zbytnio tematu. Adwokat Zabrze

Pozorowanie samobójstwa na wypadek samochodowy pozwala zmarłemu zachować w jego mniemaniu honor. A rodzinie dobry wizerunek i czasem solidne odszkodowanie.

Newsweek w artykule „Ciche śmierci” opisuje kilka takich niejasnych przypadków.

converter

– Tata chorował na raka – opowiada Aneta – Pił. wpadł w długi, jeszcze trochę pracował żeby cokolwiek spłacić i nie zabrali nam mieszkania. Nagle okazało się, że nie żyje. Policja stwierdziła, że zasłabł jadąc samochodem i uderzył w wiadukt. Nikt nie drążył tematu.

Często okoliczności są też takie : ktoś ma finansowe długi, czuje się winny degradacji rodziny. Wykupuje polisę na życie, licząc że po jego śmierci zabezpieczy najbliższym byt.

W tym roku na polskich drogach w wypadkach drogowych zginie ok. 4,5 tys. osób.

Ilu z nich to ofiary wypadków a ilu skryci samobójcy ?

Uciekinierzy z życia?

(cytaty : motoryzacja.interia.pl, statystyka.policja.pl/samobójstwa, pressmix.eu)

drzwi