Co kręci i podnieca mężczyzn?

 

Kiedy zrozumiesz swoje pragnienia, możesz zobaczyć jak wpływają na twoje wybory i całą drogę życiową – mówią psycholodzy.

Zrozumienie, co nas pociąga u innych i co atrakcyjnego możemy zaoferować sami, może pomóc przy wyborze partnera, z którym będziemy dzielić życie. Ale zwykle nie zdajemy sobie sprawy dlaczego wybraliśmy tę a nie inną. Okazuje się, że to biologia – mówią psycholodzy. Wszystko obraca się wokół płodności i zachowania gatunku.

 

Mężczyznę przede wszystkim pociąga młodość kobiety.

Panowie zwykle pożądają partnerek młodszych od siebie, bo mogą spłodzić z nimi zdrowe dzieci. Ta prawidłowość nie ogranicza się do kultur zachodnich. Badania 37 kultur przeprowadzone przez psychologa ewolucyjnego prof. Davida M. Bussa wykazały, że we wszystkich bez wyjątku kulturach mężczyźni wolą młodsze kobiety.

Najmniejszej różnicy wieku (dwuletniej) oczekują Skandynawowie, a największej (siedmioletniej) mieszkańcy Nigerii i Zambii.

Analizując ogłoszenia matrymonialne, prof. Buss zauważył z kolei, że potrzeba różnicy rośnie z wiekiem.

„Mężczyźni po trzydziestce poszukują kobiet przeciętnie o pięć lat od nich młodszych, podczas gdy po pięćdziesiątce chcieliby kobiet aż o 20 lat młodszych” – napisał w „Ewolucji pożądania”.

 

 

Wydatny biust

 

 

Jędrny i sterczący oznacza młodość i płodność.

Wydatne piersi, bogate w tkankę tłuszczową, stały się sygnałem informującym mężczyznę, że kobieta ma bogate zasoby tłuszczu, może przetrwać ciążę i wykarmić dziecko.

Jest to fałszywy sygnał, bo mleko wytwarzane jest przez gruczoły mleczne, a nie przez tkankę tłuszczową piersi, a dobrze odżywione kobiety mogą mieć mały biust.

Brytyjscy naukowcy ustalili nawet „złote proporcje” piersi idealnej w kulturze zachodniej: 45 proc. powierzchni znajduje się powyżej linii sutka, a 55 proc. – poniżej. Taki kształt biustu uznawany jest za naturalny, w przeciwieństwie do lansowanych przez celebrytki i aktorki porno piersi w kształcie kuli w rozmiarze D i większym. Po wykarmieniu dziecka kształt piersi zmienia się. Biust staje się obwisły i traci na atrakcyjności. Sygnał: ta kobieta nie gwarantuje zachowania gatunku.

 

Inteligencja

 

Wbrew pozorom mężczyźni cenią intelekt kobiet, bo idzie w parze z atrakcyjnością.

„Mózg jest moim drugim ulubionym narządem” – powiedział Woody Allen.

Zdaniem antropolog Helen Fisher powinien być on pierwszym, bo umysłowe wyposażenie, będące podstawą talentów, daje też większą zdolność kochania.

Badania prowadzone w London School of Economics wśród 52 tys. osób z Wielkiej Brytanii i USA wykazały, że atrakcyjne kobiety i przystojni mężczyźni mają wyższe IQ. W testach inteligencji osiągali odpowiednio wyniki o 11,4 i 13,6 wyższe od średniej. Ponieważ inteligencja i atrakcyjność w znacznej mierze są dziedziczne, podobne cechy powinny wystąpić u ich dzieci.

 

Śmiałość

 

„Badania opublikowane niedawno w „Journal of Personality and Social Psychology” wykazały, że mężczyźni uważają pewne siebie kobiety za bardziej atrakcyjne niż te, które są niepewne” – pisze Tonya Remain w książce „Uwodzicielska mowa ciała”.

„To tak, jakby wejść na mównicę, przejąć mikrofon i powiedzieć: Mam interesujące i pasjonujące życie. Nie ma takiego problemu, z którym nie potrafiłabym sobie poradzić – przede wszystkim dlatego, że nie potrafię przestać się uśmiechać. Chciałbyś zaprosić mnie na randkę?

Proszę bardzo, kolejka ustawia się tutaj”.

 

Wierność

Gwarantuje mężczyznom, że nie będą wychowywali cudzego potomstwa. 

Problemem samców jest to, nie mogą być pewni ojcostwa. Wciąż jednak ryzykuje, że zainwestuje czas i wysiłek w promowanie nie swoich genów, wychowując potomstwo konkurenta. A to byłaby ewolucyjna klęska. Stąd bierze się instynktowna tendencja do postrzegania kobiet skromnych i wiernych, o małej liczbie partnerów (a najlepiej dziewic), jako najbardziej wartościowych partnerek.

Jak pisze David M. Buss, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet liczba przedmałżeńskich kontaktów seksualnych pozwala wyciągać wnioski na temat przyszłej wierności współmałżonków, a niewierność żony zwiększa ryzyko, że jej dzieci nie będą spokrewnione ze swoim oficjalnym ojcem.

Dlatego też w tak wielu kulturach inaczej ocenia się te same zachowania u kobiet i u mężczyzn. 

Jaki stąd wniosek?

Na nic wzloty i upadki serca, piękne słowa poety, poetyckie wersy i uniesienia – o wszystkim tak czy owak decyduje biologia. Dobór biologiczny w ramach gatunku – jak to w świecie zwierzęcym bywa.  

Niebawem co w mężczyznach kręci kobiety .