Mem, czy to tylko zabawa w internecie
Memy internetowe to wszelkie zabawne obrazki, pliki wideo i audio, które replikują się przy użyciu Internetu. Mem możemy przesłać komuś e-mailem, wrzucić na Facebooka, przesłać przez GG itd., itp.
Kluczem jest powtarzalność, rozprzestrzenianie się, przerabianie na swoją modłę.
Cofamy się do epoki starożytnego Egiptu. Posługujemy się obrazkami i lubimy koty – tak Marcin Ostajewski, twórca portalu Memowisko, czyli polskiej encyklopedii memów, podsumowuje internetową modę na tworzenie, a potem rozpowszechnianie zdjęć, ilustracji, krótkich filmów z mniej lub bardziej zabawnym komentarzem. I trudno odmówić mu racji. Internauci pokochali memy, a te szturmem wdarły się do mainstreamu. I nikt już nie wie, czy to tylko zwykłe obrazki, czy może obraz naszych czasów.
To prawdziwie demokratyczna sztuka.
Amatorska twórczość ludzi, którzy mają narzędzie i coś do powiedzenia.
Udane memy bywają genialną metaforą wizualną, a błyskotliwe komentarze balansują na granicy poezji – fascynuje się zjawiskiem prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Jego zdaniem to właśnie memy zażegnały w końcu odwieczny konflikt między obrazem a słowem. – W dobie kultury wizualnej słowo domaga się obrazu. Z tego rodzą się niebanalne artystyczne twory z mocnym przekazem – tłumaczy.
http://www.wprost.pl/ar/441680/Memy-czyli-poezja-internetu/