Pokochaj płytki wielkoformatowe – marmur. To musisz o nich wiedzieć!

Płytki wielkoformatowe imitujące marmur coraz częściej w aranżacjach zastępują naturalny materiał. Okładziny w rozmiarach większych niż 60 cm x 120 cm wzbudzają duże zainteresowanie zarówno klientów, jak i projektantów. Dziś zastanowimy się, w jakich pomieszczeniach można je położyć? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Odkryj płytki wielkoformatowe – marmur od firmy Marazzi

W ofercie producenta płytek Marazzi pojawiła się kolekcja Grande. Proponowane wzory zostały zainspirowane naturalnymi kamieniami, marmurem, betonem oraz metalami. Umożliwia to stworzenie oryginalnych projektów przez wykorzystanie różnych formatów.

W kolekcji Grande znajdziemy:

  • Marble Look,
  • Concrete Look,
  • Metal Look,
  • Resin Look,
  • Solid Color,
  • Stone Look,
  • Carpet.

W poszczególnych kolekcjach znajdują się płytki wielkoformatowe o grubości 6 mm i rozmiarach 120 cm x 120 cm, 120 cm x 240 cm, 160 cm x 320 cm. Warto zwrócić uwagę na karty charakterystyki poszczególnych spieków kwarcowych*, ponieważ nie każde występują we wszystkich rozmiarach i rodzajach powierzchni. Producent proponuje wykończenie matowe, satynowe oraz w połysku.

Jakie pomieszczenia zaaranżować płytką wielkoformatową imitującą marmur?

Szczególną uwagę pragniemy skierować na płytki Grande Marble Look Golden White oraz Capraia. Wykończenie powierzchni w połysku sprawia, że wnętrze pomieszczenia nabiera eleganckiego charakteru. Z pewnością rozmiar 120 cm x 240 cm sprawdzi się w łazience i w salonie. Kolekcja Capraia dedykowana jest dla klientów, którzy pragną nadać aranżowanej przestrzeni wyrazistości. Z pewnością jest to płytka pełna temperamentu, dlatego idealnie współgra z jednolitymi kolorami. Z kolei seria Golden White odpowiada na potrzeby klientów, którzy obawiają się intensywnych żyłek na płytce.

Płytka wielkoformatowa imitującą marmur doskonale nadaje się do mniejszych przestrzeni. Można ją położyć w prysznicu na ścianie i w ten sposób oddzielić strefę mokrą w łazience. Natomiast spieki kwarcowe położone w salonie stworzą przestrzeń, w której chce się przebywać. Marmur sprawia, że aranżowane pomieszczenie staje się niebanalne i nie traci uroku, gdy zmieniają się obowiązujące trendy. Minimalna fuga, którą można położyć, gdy nie ma ogrzewania podłogowego, to kolejna zaleta wyboru dużej płytki.

Czy tylko aranżacja wnętrza?

Wydaje się, że płytki wielkoformatowe to materiał tylko na ściany i podłogi. Nic bardziej mylnego, ponieważ grubość 6 mm pozwala na szerokie zastosowanie. Bez problemu można je wykorzystać na fronty meblowe do kuchni czy blat. Płytki wielkoformatowe o matowych powierzchniach doskonale sprawdzają się na elewacjach i tworzą jednolitą bryłę budynku.

Płytki wielkoformatowe – marmur XXL. O czym powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Płytki wielkoformatowe to wyzwanie dla logistyki oraz glazurnika. Przed zamówieniem koniecznie zapoznaj się z warunkami dostawy. Dla bezpieczeństwa płytki przewożone są w dużych skrzyniach, które obejmuje inny cennik niż standardowe palety. Z kolei dobry wykonawca będzie wiedział, jak przygotować podłoże oraz jak położyć płytkę XXL.

Po wybraniu spieku kwarcowego opłaca się sprawdzić cechy. Proponowane przez nas płytki Grande Marble Look Golden White oraz Capraia posiadają oznaczenie klasy tonalności V3. Co to oznacza? Poszczególne płytki będą różnić się od siebie intensywnością oraz wybarwieniem.

Dla ułatwienia wyjaśniamy oznaczenie klas tonalności płytek:

V0 – w jednolitym kolorze,

V1 – niewielkie różnice,

V2 – różnica w wybarwieniu i teksturze płytek zauważalna gołym okiem,

V3 – duża różnorodność kolorów, intensywności i wzoru,

V4 – duża różnorodność nie tylko kolorów, ale także wzorów na płytkach. W jednym opakowaniu każda okładzina może być inna.

Jak przygotować powierzchnię pod płytki wielkoformatowe?

Wybór płytek w lazienek.pl o dużym rozmiarze wymaga odpowiednio przygotowanej powierzchni. Z pewnością musi być pozbawiona wszelkich nierówności, a klej do położenia przeznaczony do dużych formatów. Warto zauważyć, że odpowiedni klej będzie pracował razem z powierzchnią i nie spowoduje uszkodzeń płytki.

Czy istnieją płytki do położenia bez fugi? Każda powierzchnia pracuje i fuga jest tym elementem, który przejmuje wszelkie odkształcenia. Minimalną spoinę można zastosować, gdy nie ma ogrzewania podłogowego oraz gdy powierzchnia nie jest narażona na działanie wyższej temperatury czy mrozu.

Płytki wielkoformatowe wzorowane na marmurze to rozwiązanie eleganckie i ponadczasowe. Przestrzeń urządzona z klasą wpływa na nasze samopoczucie i umożliwia wygodne przebywanie w domu. Ponadto płytki XXL stały się alternatywą dla kamienia naturalnego, co pozwala zminimalizować wydatki na inwestycję. Z kolei mniejsza ilość fugi pomiędzy dużymi płytkami to oszczędność czasu podczas porządków.

 *Spieki kwarcowe – cienkie płytki o dużym formacie, których grubość waha się w przedziale 3,5 mm do 6 mm. W wykończeniu wnętrz mogą zastąpić naturalny kamień, a ich zaletą jest mniejsza waga oraz cena.