Tornada coraz częściej szaleją nad Polską
Tornado (z hiszp. tronada – burza) , w Polce używa się opisowej nazwy trąba powietrzna .
Ostatnio nawiedziła Chorzów i Siemianowice Śląskie. Był to tak silny żywioł, że drzewa łamały się jak zapałki – relacjonowali świadkowie zdarzenia.
Połamane drzewa tarasowały drogi, przygniatały samochody, zrywały linie elektryczne. Towarzyszyła temu kataklizmowi potężna ulewa, zamieniająca ulice w rwące potoki.
Żywioł szalał tylko kilka minut pozostawiając w Chorzowie 4 uszkodzone budynki, 17 zniszczonych samochodów i 50 powalonych albo połamanych drzew.
Dziwili się też strażacy, bo po raz pierwszy usuwali skutki trąby powietrznej, która przeszła nie w terenie otwartym a przez miasto. Wybiórczo, nie dotykając sąsiedniej ulicy.
Meteorolodzy pytani są o te pogodowe anomalie, bo trąby powietrzne zdarzają się w Polsce coraz częściej, powodując zniszczenia i odbierając ludzkie życie .
Zabójcze trąby powietrzne przetoczyły się w 2008 roku nad Śląskiem i w 2012 roku nad Borami Tucholskimi. Jedna otrzymała kategorię F3, a druga F4, co oznacza wiatr przekraczający 300 km/h.
Na najnowszych mapach Google Maps i Google Earth widoczna jest długa ścieżka trąby powietrznej, która przeszła od okolic Tucholi po okolice Elbląga, pokonując około 80 kilometrów. Szerokość pasa zniszczeń wynosiła do 400 metrów.
Lej przemieszczał się z prędkością 60 km/h. 1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych.
Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.
Największe tornado w historii polskiej meteorologii przeszło przez Polskę 20 lipca 1931 r. W okolicach Lublina prędkość wiatru podczas przemieszczania się trąby powietrznej wynosiła wtedy 500 km/h
Siłę tornad mierzy się w skali Fujity.
F0 – wiatr o prędkości poniżej 115 km/h
F1 – wiatr o prędkości od 115 do 180 km/h (może zniszczyć drewniane budynki gospodarcze i elementy dachów, przewracać lekkie pojazdy o dużej powierzchni, np. przyczepy kempingowe, naczepy, spychać jadące samochody)
F2 – wiatr o prędkości od 181 do 250 km/h (może zrywać dachy, wykolejać pociągi)
F3 – wiatr o prędkości od 251 do 330 km/h (może wyrywać drzewa i kompletnie niszczyć nawet duże budynki)
F4 – wiatr o prędkości od 331 do 415 km/h (może porywać duże i ciężkie pojazdy) F5 – wiatr o prędkości od 416 do 510 km/h (może unosić bardzo ciężkie obiekty i przenosić je nawet o kilkaset metrów, zrównuje z ziemią wszystko, co napotka na swej drodze)
Jak powstaje tornado
http://edudu.pl/sciaga-wiatr,c7fb794c1011d63be6fb
Prąd wstępujący ociera się o cięższe, zimne powietrze i wskutek obrotu Ziemi zostaje wprawiony w ruch wirowy – tak jak wiruje woda spływająca do otworu odpływowego.
Ponieważ ciśnienie wewnątrz tornada jest znacznie niższe na zewnątrz, tworzy się lej (wir), który działa jak gigantyczny odkurzacz wsysający wszystko na swojej drodze.
W Chorzowie mogło pojawić się tornado tzw. amerykańskie– mówiła w telewizji specjalista meteorolog. Trzeba dodać, że Stany Zjednoczone są najbardziej nękane tego typu anomaliami pogodowymi.
Istnieje amerykański termin Aleja Tornad – jako określenie obszaru na którym ze zwiększoną częstotliwością występują trąby powietrzne.
W Polsce mamy trzy takie aleje: pierwsza obejmuje Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie, Lubelszczyznę i Ziemię Łódzką.
Druga rozciąga się od Ziemi Lubuskiej i zachodniego Pomorza przez Wielkopolskę i Kujawy po Warmię.
Trzecia obejmuje pas wybrzeża, gdzie pojawiają się trąby wodne.
Zjawiska tego typu można z różnym skutkiem przewidywać ale w Polsce nie ma systemu z prawdziwego zdarzenia, który mógłby ostrzegać przed nadejściem trąby powietrznej.
Tymczasem ostatnie lata pokazują, że jego budowa byłaby wskazana. Najlepszy system wczesnego ostrzegania opracowali Amerykanie, którzy mieszkają w najbardziej narażonym na tornada kraju na świecie.
Dzięki nowoczesnym technologiom między wydaniem ostrzeżenia przed tornadem, a jego uderzeniem, mija średnio 14 minut. Przydałby się taki system teraz nie tylko w Chorzowie. Bo musimy się pogodzić z faktem, że tornada stają się trwałym elementem klimatu w Polsce.
Wypożyczalnia kamperów warszawa
( z wyk. .twojapogoda.pl/)