Urodziny Spodka

????????????????????????????????????

Są takie budowle na świecie które się nie starzeją a nawet w miarę upływu lat prezentują się coraz nowocześniej.

Tak mówi się o katowickim Spodku,  jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce. A także w Europie, bo nie ma swojego odpowiednika wśród podobnych obiektów i wyróżnia i identyfikuje Katowice  – tak jak Eiffel Paryż , czy Pałac Kultury Warszawę.

Trudno uwierzyć, że obchodzi w tym roku już 45 urodziny a licząc od projektu nawet 57. W 1959 roku bowiem, w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich do realizacji  wybrano projekt architektów  Macieja Gintowta i Maciej Krasińskiego.

images

Pomysłodawcą budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta.

Zgodnie z pierwotnym założeniem, hala miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, jednak przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta.

Zmieniono też przeznaczenie obiektu ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię.

5.06.2007 KATOWICE SPODEK BUDOWA ROK 1967 FOT . DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA

Budowa trwała od 1964 do 1971 roku. Pokonano ogromne problemy techniczne, pamiętajmy, że pod Spodkiem fedrowali górnicy.

spodek2

Otwarcie nastąpiło 9 maja 1971 r.  w obecności ponad 12 tys. widzów, w wielkiej gali wystąpił zespół „Śląsk”, Anna German oraz Ewa Decówna.

W ciągu 45 lat Spodek był areną wielkich wydarzeń rozrywkowych i sportowych.

Wystąpiły w nim prawie wszystkie gwiazdy muzyki rozrywkowej, rozegrane zostały wielkie wydarzenia sportowe w randze mistrzostw świata i europy m.in. w piłce siatkowej, w hokeju na lodzie, podnoszeniu ciężarów, w zapasach, lekkoatletyce, itd.

539c0f987a5360_80174661

To właśnie w Spodku został pobity światowy rekord frekwencji na widowni w rozgrywkach Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn. W 2001 roku, gdy w katowickiej hali rozgrywano eliminacje i finał LŚ, na trybunach zasiadło prawie 50 tys. kibiców.

45 urodziny Spodka zaplanowano na 22 października i zapowiadają się one bogato.

1200_800_urodzinyspodka

W urodzinowym koncercie z repertuarem największych hitów, które rozbrzmiewały w Spodku na przestrzeni minionych lat, wystąpią Lady Pank, Myslovitz, Miuosh, Kaliber 44, Marek Piekarczyk i zespół Cree.

Animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, spotkania i treningi z udziałem znanych sportowców, zwiedzanie Spodka z wyjątkowymi przewodnikami, debata urbanistów, socjologów, architektów i wieczorny bankiet – takie i inne imprezy przewidziano tego dnia. Warto więc odwiedzić jubilata .

Udział w dniu otwartym oraz debacie jest bezpłatny. Cena biletów na koncert zaczyna się od 29 zł. Sprzedaż biletów odbywa się przez platformę www.ticketpro.pl.

Szczegółowy plan 45. urodzin Spodka dostępny jest na stronie: www.spodekkatowice.pl

????????????????????????????????????