Zmarła Koko – małpa, która „rozmawiała” z ludźmi”

 

Samica goryla Koko zmarła kilka dni temu podczas snu w rezerwacie Fundacji Gorilla w Kalifornii. Miała 46 lat.

Wiadomość podały wszystkie światowe agencje. Była gwiazdą licznych filmów dokumentalnych, pojawiła się również na okładce National Geographic

Dlaczego Koko wzbudza takie zainteresowanie.

Zaczęło się od wizyty studentki Francine Patterson w zoo w San Francisco, która przekonała dyrekcję zoo, by wypożyczyła jej małe niedożywione gorylątko. W ramach studiów doktoranckich zamierzała zbadać zdolności językowe goryli nizinnych. Po dwóch tygodniach zauważyła, że mała małpka potrafi porozumiewać się na migi – za pomocą gestów oznaczających jedzenie i picie. Zaczęła ją uczyć prostego języka migowego – tak narodził się projekt badawczy Koko.

Prowadzony przez naukowców z Gorilla Foundation jest najdłużej trwającym na świecie programem badawczym, którego przedmiotem jest komunikacja między gatunkami.

– Rodzi się pytanie, czego my możemy nauczyć się od istoty, która posiada zdolność komunikowania się z nami. Nawet jeśli kanały owej komunikacji są cokolwiek ograniczone, możemy analizować, co dzieje się w jej umyśle. – mówią naukowcy.

Koko stała się wyjątkowo pojętną uczennicą. Pod okiem dr Francine Patterson opanowała ponad tysiąc migów i w wieku 40 lat rozumiała około dwóch tysięcy słów w mówionym angielskim. Udowodniła, że zwierzętom nie są obce wyższe uczucia. Adoptowała kotka o nazwie All Ball, a gdy został on potrącony przez samochód w 1984 roku na pytanie, co się stało, Koko odpowiedziała: „Kot, płacz, przepraszam, Koko-kocha”.

Małpa przyjaźniła się też z ludźmi i to sławnymi! M.in. w 2001 roku poznała komika Robina Williamsa i nawiązali przyjaźń w 2001 roku. Gdy dowiedziała się o jego śmierci była „cicha i bardzo smutna”, nie chciała przyjmować jedzenia.

– Jej wpływ na naukę był wielki, a to, czego nauczyła nas o zdolnościach emocjonalnych goryli i ich zdolnościach poznawczych, będzie nadal kształtować świat  – powiedział jeden z pracowników Fundacji Gorilla.

Istynkt opiekuńczy u goryli bywa bardziej rozwinięty niż u wielu samców rodzaju ludzkiego –mówią naukowcy. Jambo z ogrodu zoologicznego w Jersey wsławił się bohaterską obroną 5-letniego dziecka, które – niewłaściwie pilnowane – wpadło do wybiegu dla goryli. Nieprzytomne, natychmiast zwróciło uwagę innych małp, jednak Jambo skutecznie odganiał je od malca, pilnując aby do czasu przybycia pomocy było bezpieczne.

Goryle potrafią się zorganizować i działać w grupie, Kiedy kłusownicy zabili jednego z goryli w lasach Rwandy, pozostałe osobniki z gromady zebrały się i zaczęły działać. Zniszczyły wszystkie pułapki zastawione przez kłusowników w okolicy, nie ponosząc przy tym żadnych więcej strat.

Powstało już wiele filmów Science Fiction typu Planeta małp, w których pojawiają się inteligentne, równe ludziom osobniki. Czy te fantazje staną się rzeczywistością ?

( wyk. focus.pl/nie-zyje-koko-samica-goryla-ktora-mowila, polityka.pl/co-mowia-do-nas-goryle)