Adwokat rozwodowy. Czy warto się do niego zwrócić?

Sąd może orzec rozwód w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego i zanikły łączące ich więzi. Wówczas, aby zapoczątkować proces rozwodowy, konieczne jest wniesienie pozwu do sądu. Można zrobić to we własnym zakresie, ale pomóc może także adwokat Zabrze jest jednym z miast, gdzie można skorzystać z takiej obsługi.

Czy adwokat na rozwód jest potrzebny?

Zasadniczo adwokat na rozwód nie jest potrzebny, ponieważ małżonek chcący wnieść pozew rozwodowy do sądu może zrobić to samodzielnie. W takim przypadku musi on przygotować właściwą dokumentację, a także odpowiadać przed sądem podczas rozprawy. Dodatkowo czekają go także inne sprawy, między innymi związane z podziałem majątku czy ustaleniem kwestii opieki nad dziećmi.

Rozwód jest znacznie bardziej złożony niż zawarcie małżeństwa, a także może sporo kosztować, dlatego wielu małżonków, by mieć pewność, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, decyduje się na pomoc adwokata. Wtedy to ten specjalista może zapewnić swojemu klientowi kompleksową pomoc. Na czym dokładnie ona polega?

Pomoc adwokata przy rozwodzie

Adwokat rozwodowy, ponieważ właśnie tak określa się adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych, może zaoferować swoim klientom kompleksową pomoc. Obejmuje ona między innymi takie czynności jak:

  • doradztwo prawne – adwokat doradzi, jaka forma rozwodu byłaby najlepsza – z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie, przeanalizuje również sytuację małżonka pod kątem jego majątku, opieki nad wspólnymi dziećmi, alimentów
  • przygotowywanie pism – głównym pismem potrzebnym do rozpoczęcia rozwodu jest pozew rozwodowy, ale dodatkowo konieczne jest przygotowanie innych dokumentów, na przykład wniosków – wszystkie z nich może profesjonalnie przygotować adwokat
  • reprezentowanie klienta – adwokat będzie reprezentować swojego klienta podczas rozprawy sądowej, co oznacza mniej stresu

Dlaczego warto korzystać z pomocy adwokata rozwodowego?

Dla rozwodzącego się małżonka pomoc oferowana przez osobę jak adwokat rozwodowy może być bardzo cenna. Nie tylko jest to fachowe wsparcie przy przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji spełniającej wymogi prawa, ale również psychiczny komfort, ponieważ sprawą zajmuje się wtedy ekspert w tej dziedzinie.

Stąd też tak duże zainteresowanie usługami adwokatów w sprawach rozwodowych – wtedy stresujący rozwód nie jest aż tak dużym problemem.