Cieszy się starzec, gdy przeżyje marzec …
To ludowe przysłowie dotyczy nie tylko starszych wiekiem ludzi ale i o wiele młodszych, bo jak ostrzegają lekarze – zawsze w marcu odzywają się i nasilają prawie wszystkie gnębiące nas choroby. Dają o sobie znać wrzody żołądka, kolki nerkowe, choroby serca, oddechowe, reumatologiczne i nerwicowe.
W marcu często zdarzają się takie dni, w których przetaczają się dwa, albo trzy fronty atmosferyczne, pogoda w ciągu jednego dnia może zmieniać się wielokrotnie.
Przy zbyt mroźnym i suchym powietrzu, jakie towarzyszy chłodnym wyżom pojawia się zwykle wysokie ciśnienie atmosferyczne i wtedy wzrasta krzepliwość krwi. To niesie ryzyko zawału. Nie najlepiej funkcjonują także osoby po operacjach i wiele osób przekłada terminy zabiegów na kwiecień. Chorzy na astmę odczuwają w tym miesiącu pogorszenie stanu zdrowia, pojawiają się u nich duszności i kaszel.
Przejście zimy w wiosnę, raz jest cieplej, za chwilę zimno, albo wilgotno, jednego dnia świeci słońce, a następnego pada deszcz, wywołują w nas niepokój, lęki, rozdrażnienie – mówią psycholodzy.
Nie tylko boli nas wtedy głowa, trudno jest nam się skoncentrować, ale też ujawniają się wszystkie stany nerwicowe i ciężkie do zniesienia depresje. Mogą nawet pojawić się myśli samobójcze.
W skali roku samobójstwo popełnia w Polsce ok ok. 6 tys osób i coraz większą grupą wśród samobójców stają się emeryci.
Powód? Rozszerzająca się bieda i ubóstwo wśród tej grupy społecznej, utrudniony dostęp do lekarza specjalisty, często brak pieniędzy na leki .
W takim ponurym i smutnym miesiącu, gdy bardzie zaczyna jeszcze szwankować nasze zdrowie, częściej łapie nas depresja i nachodzą samobójcze myśli.
Jak więc przeżyć marzec. W przetrwaniu odzywających się nagle dolegliwości może nam pomóc świadomość, że w marcu tak właśnie się dzieje i trzeba to po prostu przeczekać.
W przypadku starszych osób nie warto narażać się na niepotrzebne ryzyko, trzeba zwracać uwagę na prognozy pogody i na spacery wybierać się przy stabilnej aurze. Starać się spędzać czas w miłym towarzystwie, relaksować się.
No i ważna jest zbilansowana dieta – oto co zalecają dietetycy.
Produkty zbożowe: mała bułka (kajzerka) lub 1/2 dużej (grahamka), kromka chleba, bułki wrocławskiej, 4 kromki pieczywa chrupkiego, 1/2 szklanki gotowanej kaszy, płatków zbożowych lub ryżu, szklanka makaronu, 1/3 szklanki suchych płatków lub musli
Warzywa: średniej wielkości warzywo (pomidor, ogórek, brokuł, marchewka), 100 g surówki lub warzyw gotowanych, 5–6 liści sałaty
Owoce: średniej wielkości owoc (np. jabłko, gruszka, banan, kiwi), kilka mniejszych (2–3 mandarynki, 3–4 śliwki), 3/4 szklanki drobnych owoców (malin, truskawek, porzeczek), 100 g owoców suszonych
Tłuszcze: płaska łyżeczka masła lub oliwy
Produkty białkowe: szklanka mleka, maślanki, kefiru, mały jogurt, plaster sera twarogowego, 2 plasterki sera żółtego
Produkty wysokobiałkowe: 100 g chudego mięsa, ryby, 1/2 piersi z kurczaka, 5–6 małych plastrów wędliny, 2/3 szklanki ugotowanych nasion roślin strączkowych, jajko.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że ludzie starsi powinni pić co najmniej 8 szklanek płynów dziennie. Najlepiej, żeby była to woda mineralna, słaba herbata, rozcieńczone soki owocowe (bez dodatku cukru) lub warzywne. Aby zbilansować ilość płynów, istotne jest również, by obiad składał się nie tylko z drugiego dania, ale także z zupy.
No i jakoś przetrwamy ten ponury miesiąc.
(na podst. poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze)
Są jednak starsi wiekiem osobnicy, którym obojętna jest pora roku .
Turecki jogin, Kazim Gurbuz urodzony w 1920 roku to facet emanujący pełnią sił witalnych, a także… seksualnych!
Czytaj więcej na:
http://facet.interia.pl/obyczaje/styl-zycia/news-ma-95-lat-wyglada-na-50-seks-trzy-do-pieciu-razy-dziennie,nId,1877488#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other