Ile kosztują usługi księgowe w Katowicach? Co oferują biura księgowe w Katowicach?

Niezależnie od tego czy prowadzimy niewielkie przedsiębiorstwo, czy wielką firmę, zobowiązani jesteśmy do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Nie jest to zadanie proste, dlatego też większość przedsiębiorców korzysta z usług osób, które mają odpowiednie umiejętności oraz wiedzę na temat prawa podatkowego, rachunkowości oraz księgowości. Zasadniczo do wyboru mamy dwie możliwości – zatrudnienie własnej księgowej bądź skorzystanie z usług biura księgowego.

Biura księgowe w Katowicach

W dużych miastach, takich jak Katowice oferta biur księgowych świadczących usługi dla różnego rodzaju firm jest bardzo duża. Wynika to z faktu, iż korzystanie z pomocy zewnętrznej firmy jest bez wątpienia znacznie tańsze niż zatrudnienie dodatkowego pracownika, jakim jest księgowy bądź księgowa. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim małe i średnie firmy. Zewnętrzne usługi księgowe w Katowicach oferuje m.in. Kancelaria Jasta (www.jasta.pl/uslugi-ksiegowe.html), Biuro Rachunkowe TAX-NET, APN Consulting Spółka i wiele innych.

Co oferują biura księgowe?

Do podstawowych usług biur księgowych zalicza się przede wszystkim prowadzenie księgowości podstawowej oraz pełnej. Jednak wraz z rosnącymi potrzebami i wymaganiami klientów, wiele tego typu firm zaczęło specjalizować się w różnych dziedzinach. Niektóre biura księgowe specjalizują się w rozliczaniu skomplikowanych spółek komandytowych, inne z kolei zajmują się złożonymi transakcjami zagranicznymi. Jeśli szukamy firmy, która zajmie się prowadzeniem rachunkowości stowarzyszenia, to musimy zwrócić szczególną uwagę na biura wyspecjalizowane w tym kierunku. Niektóre biura księgowe poszerzają swoja ofertę o profesjonalną obsługę finansowo-księgową, administrację kadr czy doradztwo kredytowe i ubezpieczeniowe.

Jaki jest koszt usług księgowych w Katowicach?

Koszt usług zewnętrznych biur księgowych jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu kwestii. Jeżeli dochody oraz rodzaj wykonywanych przez nasze przedsiębiorstwo transakcji są bardzo podobne każdego miesiąca, to warto nawiązać współpracę z biurem oferującym świadczenie stałych usług w ramach miesięcznego abonamentu. Jeśli jednak nasze potrzeby zmieniają się i potrzebujemy różnego rodzaju wsparcia, to lepszym rozwiązaniem będzie elastyczny model rozliczeń.

Ogromne znaczenie ma także wielkość naszej firmy. Spółki, które chcą zlecić prowadzenie ksiąg handlowych firmie zewnętrznej zajmującej się księgowością, poniosą koszt około 400 zł miesięcznie (netto). Z kolei prowadzenie księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej to już tylko 120 zł netto miesięcznie.

Biura rachunkowe oferują ponadto wiele promocji. Często możemy spotkać się z ofertą nawet 50-procentowej zniżki podczas pierwszego, a czasem nawet trzech początkowych miesięcy współpracy.

Wpływ na koszt prowadzenia księgowości dla firmy ma także rodzaj opodatkowania. Jeśli nasza działalność jest zobowiązana do opłacania VAT-u, to niestety musimy liczyć się z wyższą kwotą. Trzeba jednak pamiętać, że księgowość to coś na czym nie warto oszczędzać. Doświadczeni specjaliści w tej dziedzinie to nieoceniona pomoc przy prowadzeniu firmy. Przy wyborze biura księgowego dobrze jest brać pod uwagę opinie znajomych przedsiębiorców oraz innych klientów.