Kim jest podolog i kiedy należy go odwiedzić?

Regularne dbanie o stopy to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zapobieganie wielu poważnym chorobom, które mogą wpływać na jakość naszego życia. Podologia jest dziedziną zajmującą się leczeniem stóp. Warto wiedzieć, że specjalista z tego zakresu nie jest lekarzem, ale może pomóc w leczeniu wielu popularnych schorzeń. Jakie dolegliwości leczy podolog? Kiedy warto go odwiedzić?

Jakimi schorzeniami zajmuje się podolog?

Ma on eliminować wszelkie choroby pojawiające się na stopach. Jednym z najczęstszych powodów, który powodują wizytę u tego specjalisty, jest stopa cukrzycowa, która objawia się słabym ukrwieniem i owrzodzeniem. Bardzo często do specjalisty zgłaszamy się z powodu wrastających paznokci, które nie poddają się leczeniu domowymi sposobami. Jeśli klamerki i odpowiednie podcinanie paznokci nie pomagają, warto udać się na wizytę właśnie do podologa. U tego specjalisty można też umówić się na masaż stóp czy zmianę opatrunku. Podolog we Wrocławiu pomoże w leczeniu grzybicy, która oporna jest na leczenie antybiotykami. Doradzi, w jaki sposób pielęgnować stopy i pomoże wychwycić wszelkie nieprawidłowości w ich budowie, co ma szczególne znaczenie u dzieci, które szybko rosną.

W jaki sposób przeprowadzane jest badanie podologiczne?

Aby móc przeprowadzić profesjonalne zabiegi podologiczne, specjalista powinien przeprowadzić odpowiednie badania. Pozwolą one ocenić stan naszych stóp i dobrać właściwe leczenie. Pierwszym jego etapem jest zgromadzenie wywiadu na temat dolegliwości i naszego stylu życia. Bardzo często podolodzy do przeprowadzenia badania wykorzystują matę, na której stanąć musimy boso. Doświadczony podolog na podstawie takiego badania jest w stanie ustalić wszelkie zaburzenia mięśniowe. Może zalecić na jego podstawie stosowanie wkładek do butów. Wrocław podolog to miejsce, gdzie takie badania przeprowadza się na każdej wizycie.

Czy warto odwiedzić podologa z dzieckiem?

Odwiedzając regularnie gabinet podologiczny z dzieckiem mamy pewność, że jego stopy są prawidłowej budowy. Jest to szczególnie ważne dlatego, że dzieci szybko rosną. Wady w budowie stopy mogą więc błyskawicznie powodować nowe problemy takie jak bóle nóg. Stosując odpowiedni zabieg podologiczny lub wkadki do butów, pozwalany na właściwy wzrost stopy naszej pociechy. Ważne, by nie ograniczać się do jednej wizyty. Coroczne kontrole to gwarancja, że ze stopami naszego dziecka nie dzieje się nic złego.

Dlaczego wizyta u specjalisty jest tak ważna?

Podolog jest specjalistą, który skupia się wyłącznie na stopach. W przeciwieństwie do lekarzy rodzinnych ma więc on ogromne doświadczenie w tej kwestii. Możemy liczyć na niego w przypadku chorób stóp mających różne przyczyny. Do podologa udajemy się w sytuacji gdy nasze stopy:

  • mają nieprawidłową budowę,
  • chorują na grzybicę,
  • są zaniedbane i chcemy z tym coś zrobić.

Pomimo że nie jest on lekarzem, może pomóc doprowadzić nasze stopy do pięknego wyglądu i pełnego zdrowia. Warto więc zadbać o regularną wizytę u profesjonalnego podologa.