Przytul mnie i pogłaszcz

głaskanie-kota

„Aby przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu” – tak twierdziła słynna amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir – autorytet z zakresu psychoterapii rodzin .

„Żadna forma życia nie miałaby szans na samodzielną egzystencję bez zmysłu dotyku, dlatego też w przyrodzie nie spotyka się zupełnego braku tego zmysłu”.

2ex7rsi

 

Język dotyku jest skomplikowany, ale to zarazem pierwszy język, jaki opanowujemy. Wykształca się wcześnie – mówią badacze – już około ósmego tygodnia życia płodu.

Zmysł dotyku jest też kluczowym narzędziem poznawania świata przez noworodki, które jeszcze niezbyt dobrze widzą i słyszą.

Dziecko głaskane i przytulane uspokaja się, a mając poczucie bezpieczeństwa, otwiera się na świat. Poznaje go dotykiem.

dotyk

Nie tylko ludzie się głaskają – iskają się naczelne, ptaki i koty, ocierają się konie i słonie. To spaja grupę i wzmacnia prospołeczne zachowania – jest więc korzystne z punktu widzenia ewolucji. Zapewne dlatego tulenie się sprawia nam taką przyjemność.

Naukowcy odkryli neurony odpowiadające za przyjemność płynącą z dotyku, przeprowadzając doświadczenia na myszach. Wstrzykiwali im substancję chemiczną, która pobudzała zakończenia nerwowe gryzoni odpowiedzialne za reakcję na głaskanie. Myszy tak zasmakowały w tym preparacie, że same się „zgłaszały„ po zastrzyk, przyjemność przewyższała ból wywołany ukłuciem igły.

5427395bb1ed7_o

Czy uda się stworzyć lek pobudzający w sztuczny sposób zakończenia nerwowe tak, jakbyśmy byli głaskani czy masowani? Na tym pracują już naukowcy.

Ten lek może to mieć znaczenie w rehabilitacji, bo efekt dotyku odgrywa znaczącą rolę w powrocie do zdrowia . Badania wykazały, że osoby po udarze, które mają niedowład ręki lub nogi, są w stanie przynajmniej częściowo odzyskać czucie w tych kończynach, jeśli się je regularnie głaszcze. Ten efekt ma też wywołać pigułka, mówiąc żartem – jeśli nie będzie pod ręką kogoś, kto może nas głaskać.

Mechanizm fizyczny i biologiczny dotyku jest następujący.

Nasza skóra wyposażona jest w specjalne receptory umożliwiające odczuwanie głaskania – to włókna CT.

Znajdują się tylko na skórze owłosionej, najwięcej na czubku głowy, klatce piersiowej, ramionach i udach. Zostały odkryte w 1939 r. na skórze kota, ale w 1990 r. szwedzcy naukowcy znaleźli też je u człowieka. Receptory są wyczulone na najbardziej nawet delikatny dotyk, muskanie i pocieranie – uaktywniają się już przy minimalnym nacisku.

1342127035_hk7yvn_600

Pobudzenie receptorów głaskania pobudza wydzielanie endorfin (zwanych hormonami szczęścia), a także oksytocyny i wazopresyny, które są związane z emocjami – odpowiadają za budowanie poczucia przywiązania, bliskości i przyjemności. Oksytocynę wywołuje też orgazm seksualny.

Głaskanie leczy. Z naukowych badań wynika, że pod wpływem głaskania spada we krwi poziom kortyzolu (hormonu stresu), a także zmniejsza się częstość bicia serca.

1326461114_by_anula89_600

Ale głaskać też trzeba umieć . Najprzyjemniejsze jest głaskanie z szybkością od 1 do 10 cm nas sekundę .Ważna jest tez z temperatura , najbardziej przyjemne jest zetknięcie z ciepłą skórą drugiego człowieka.

Posiadacze kota nie wiedzą nawet, jak pożyteczne dla ich zdrowia jest jego głaskanie. Zwany jest „mruczącym lekarzem”, bo leczy jego mruczenie. Naukowcy zbadali, że stałe wibracje o częstotliwości 25 -125 Hz wspomagają regenerację kości, ścięgien, wiązadeł oraz mięśni i przynoszą ulgę w bólu. Takie właśnie drgania wytwarza kot, który leży nam na kolanach.

0f8d19380028305e533480c3

Japończycy skonstruowali nawet terapeutycznego kota – robota Paro, mierzy 57 cm i waży 2,7 kg, reaguje na głos, przeciąga się i mruczy z zadowoleniem, kiedy się go głaszcze. Używany jest w domach opieki i szpitalach, bp z badań wynika, że takie roboty pozytywnie wpływają na psychikę osób starszych, cierpiących np. na demencję. Kosztuje ok. 3 tys. euro.

Ale powiedz tak szczerze . Kogo oprócz kota i psa dzisiaj przytuliłaś ( eś) i pogłaskałeś(aś) ?

380813_254591777930770_223397917716823_714060_723818321_n