Sprężarki śrubowe: Działanie i zastosowanie
Kompresory to urządzenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie powietrza o wysokim ciśnieniu. Ich działanie sprowadza się do zmiany gęstości powietrza, co powoduje wzrost wartości ciśnienia płynu wyjściowego względem wejściowego. Szczególnym rodzajem tych urządzeń są tzw. kompresory śrubowe.
Zasada działania sprężarki śrubowej
Kompresor śrubowy, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje śruby, zwane również wirnikami, do sprzężenia powietrza. Znajdują się one w komorze sprężającej wyposażonej w otwory ssawne i tłoczne. Wtłaczane powietrze przepływa przez komorę, ale wskutek obrotu śrub zmniejsza się przestrzeń wolna dla gazu. Tym samym następuje zwiększenie ciśnienia gazu, a co za tym idzie, wzrost jego ciśnienia. Sprężone powietrze trafia następnie do konkretnej instalacji poprzez otwory tłoczne. Ten sprytny sposób tłoczenia powietrza pozwala maszynie pracować dużo ciszej niż standardowa sprężarka tłokowa. Sprawdź tutaj rozmaite modele sprężarek śrubowych.
Zalety kompresorów śrubowych
Jako że sprężarki śrubowe charakteryzują się stosunkowo cichym trybem pracy, mogą być one wykorzystywane w gałęziach przemysłu, w których nie ma miejsca na hałas. Urządzenia te mogą pracować w bliskim sąsiedztwie ludzi, dlatego są wykorzystywane w halach produkcyjnych, magazynach, a nawet w medycynie. Sprężarki śrubowe idealnie nadające się do produkowania sprężonego powietrza na potrzeby firmy czy przedsiębiorstwa można znaleźć tutaj: https://kompresory.org/pol_m_Srubowe-193.html.
Sprężarki śrubowe tworzone są z myślą o pracy ciągłej, zatem sprawdzają się idealnie przy instalacjach wymagających permanentnego dostarczania gazu o wysokim ciśnieniu. Jest to zaleta wyróżniająca te urządzenia na tle kompresorów tłokowych. Ponadto kompresory śrubowe pozwalają w tani sposób uzyskać sprężone powietrze, ponieważ cechują się dużą energooszczędnością oraz wydajnością sięgającą niemal 96%.
Kompresory śrubowe olejowe i bezolejowe: Zastosowanie
Sprężarki śrubowe najłatwiej podzielić na olejowe i bezolejowe. Olej wykorzystywany jest do redukcji tarcia pomiędzy poszczególnymi komponentami, a co za tym idzie, zmniejszeniem zużycia części. W urządzeniach olejowych powietrze jest jednak zanieczyszczone drobinkami oleju, dlatego niezbędne jest użycie filtrów i osuszaczy. Rekompensatą jest natomiast dużo większa sprawność względem odpowiedników bezolejowych. Kompresory olejowe wykorzystuje się w następujących dziedzinach:
- Kolejnictwo,
- Lakiernictwo,
- Przemysł lotniczy,
- Przemysł budowlany,
- Przemysł morski.
Jak widać, przydają się one wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na duże ilości sprężonego powietrza. Z kolei sprężarki bezolejowe znajdują zastosowanie w takich miejscach, jak:
- Gabinety stomatologiczne,
- Fabryki produkujące żywność,
- Firmy farmaceutyczne,
- Firmy zajmujące się przemysłem papierniczym.
Nisza dla kompresorów bezolejowych charakteryzuje się więc zapotrzebowaniem na czyste powietrze, w których nie mogą znajdować się zawieszone drobinki oleju.
Serwisowanie
Z uwagi na fakt, że sprężarki śrubowe bez wtrysków olejowych są bardziej narażone na ścieranie komponentów, należy serwisować je przynajmniej raz do roku oraz na bieżąco wymieniać uszkodzone części, by dłużej utrzymać żywotność urządzenia. W przypadku maszyn olejowych serwisowanie jest równie ważne, natomiast wymiana komponentów nie jest tak częsta. Dodatkowo należy regularnie wymieniać olej, by redukcja tarcia osiągała wysoką sprawność.
Sprężarki śrubowe to urządzenia o wysokiej sprawności i znacznej energooszczędności, dlatego są doskonałą alternatywą dla standardowych kompresorów tłokowych. Z uwagi na ich ciągłość pracy, a także możliwość działania w trybie bezolejowym, znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłowych.