W jakich sytuacjach należy udać się ze zwierzęciem do okulisty?

Zdrowie zwierząt jest niezwykle ważne dla każdego opiekuna. Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę, to wzrok czworonożnych podopiecznych. Często zapominamy, że zwierzęta również mogą mieć problemy z oczami. Dobrze jest zatem wiedzieć, w jakich sytuacjach należy zabrać swojego psa lub kota na konsultację do weterynarza okulisty. W wielu przypadkach taka interwencja może nawet uchronić pupila przed częściową, a nawet całkowitą ślepotą!

Jeszcze niedawno wizyta u zwierzęcego okulisty byłaby przez większość osób traktowana jako fanaberia i coś absolutnie szalonego. To podejście się jednak zmieniło. Właściciele psów, kotów i wielu innych zwierząt zrozumieli, że ich podopieczni też mogą mieć problemy z widzeniem. Słabszy wzrok w większości przypadków oznacza znaczące obniżenie się komfortu życia. Jeśli jednak odpowiednio zadba się o oczy swoich zwierzęcych przyjaciół, to wielu okulistycznych problemów można uniknąć. Najważniejsze to systematycznie badać narząd wzroku pupila i odpowiednio szybko reagować, gdy zauważy się pierwsze symptomy mogące świadczyć o tym, że pies lub kot zaczyna gorzej widzieć.

Wizyty kontrolne

Do weterynarza okulisty warto przychodzić ze swoim zwierzęciem na cykliczne wizyty kontrolne. Przeprowadzenie podstawowych badań wzroku raz na sześć miesięcy pozwala trzymać rękę na pulsie i mieć absolutną pewność co do tego, że oczy naszego podopiecznego funkcjonują bez zarzutu. Systematyczne kontrole u zwierzęcego okulisty pozwalają też wykryć ewentualne schorzenia na bardzo wczesnym etapie, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, a także zapobiegnięcie pojawieniu się nieodwracalnych powikłań.

Urazy mechaniczne

Urazy mechaniczne oczu u zwierząt nie należą do rzadkości. Mogą zdarzyć się nawet podczas zwyczajnego spaceru. Jeśli do takiego nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie i np. do worka spojówkowego dostanie się źdźbło trawy czy kawałek gałązki, wówczas najbezpieczniej od razu udać się po pomoc właśnie do weterynarza okulisty. Samodzielne usunięcie z oka ciała obcego wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia narządu wzroku. Nie jest to zresztą zadanie łatwe, gdyż zwierzę po takim wypadku będzie pewnie niespokojne. Podobnie należy postąpić, gdy nasz pupil nabawi się urazu po konfrontacji z innym zwierzęciem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju kontuzje często doprowadzają do wylewu krwi do przedniej komory oka czy poważnego uszkodzenia rogówki. To z kolei nierzadko kończy się częściową lub całkowitą utratą zdolności widzenia.

Niepokojące zmiany w wyglądzie oka

Do wizyty u zwierzęcego okulisty powinny nas skłonić zauważone zmiany w wyglądzie oka zwierzęcia. Jeśli gałka oczna kota lub psa przestała być krystalicznie transparentna i pojawiła się na niej np. charakterystyczna biała, mleczna plama, może to być oznaka rozwiniętej już zaćmy. W takiej sytuacji czas gra tylko na niekorzyść pacjenta, więc należy jak najszybciej skonsultować ten problem z doświadczonym lekarzem. To samo tyczy się sytuacji, gdy zauważy się wyraźne powiększenie gałki ocznej, opuchliznę wokół oka, przekrwienie, czy wyraźny wysięk ropny.

Dziwne zachowanie zwierzęcia

O tym, że coś niepokojącego dzieje się ze wzrokiem zwierzęcia, może świadczyć również jego zachowanie. Jeśli kot lub pies ma wyraźne problemy z przemieszczaniem się po znanym sobie terenie, wpada na ściany, potyka się o progi, nie reaguje na bodźce świetlne, nie dostrzega rzucanych mu zabawek itd., to wielce prawdopodobne jest, że jego umiejętność widzenia wyraźnie się pogorszyła. Za alarmujące należy uznać również to, gdy pupil często ociera się pyszczkiem o różne obiekty, np. meble, bądź sam często drapie się w okolicach oczu. Może to być sygnał, że zwierzę mierzy się z bólem oka. Często przy pogarszającym się wzroku czworonogi przestają być aktywne, stają się apatyczne, niechętne do zabawy i jedzenia. Rzadziej opuszczają również swoje legowisko. Wszystko to może świadczyć o rozwijających się stanach chorobowych. Nie warto zatem czekać, aż problem minie. Zdecydowanie rozsądniejszym pomysłem będzie umówienie wizyty u weterynarza okulisty.

Nadmierne łzawienie

Łzy u psów i kotów są czymś naturalnym, o ile nie są produkowane w nadmiarze. Zwierzęta bowiem nie płaczą, wydzielanie się łez nie ma u nich związków ze sferą emocji. Płyn ten ma za zadanie chronić, oczyszczać i odżywiać narząd wzroku. Jeśli jest go za dużo, może to świadczyć o nieprawidłowościach w budowie oka czy w samym procesie produkcji łez. Bywa też, że nadmierne łzawienie wynika z drobnych urazów mechanicznych, które powinien swoim fachowym okiem zbadać lekarz.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław – Weterynarz Okulista