Jak wybrać projekt domu piętrowego?
Domy piętrowe należą do coraz popularniejszych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Ich podstawową zaletą jest duża przestrzeń pozostawiona do dyspozycji użytkownikom. Jak wybrać projekt domu piętrowego?
Rozmiar i warunki zagospodarowania działki
Dom piętrowy to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy zbyt mały metraż działki nie pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni. Większa ilość kondygnacji zasadniczo rozwiązuje ten problem. Szczególną uwagę zwrócić warto na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i ogólne warunki zabudowy dla posiadanej działki. Dokumenty te pozwalają na określenie zakresu dostępnych możliwości w budowie domu piętrowego, co znacząco ułatwia wybór odpowiedniego projektu. W przypadku braku niezbędnego dopasowania, inwestor może mieć nawet problemy z otrzymaniem zgody na realizację.
Liczebność rodziny
Wybierając projekt obiektu piętrowego, warto wziąć pod uwagę także liczebność rodziny. Im więcej osób będzie mieszkało w domu, tym większą liczbę pomieszczeń warto rozważyć.Takie obiekty są zwykle stosunkowo proste w budowie, a także posiadają mniej skomplikowaną konstrukcję od domów z poddaszem. Oprócz większej powierzchni użytkowej, zapewniają także bardzo dobrą akustykę. Są również wyjątkowo trwałe, z uwagi na obecność stropu pod wszystkimi kondygnacjami. W przypadku rodzin wielodzietnych, postawiony dom może służyć nawet przez kilka pokoleń.
Technologia budowy
Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele interesujących projektów domów piętrowych. Szukając inspiracji warto sprawdzać strony internetowe renomowanych pracowni architektonicznych (na przykład https://www.mgprojekt.com.pl/). Poszczególne obiekty różnią się między sobą liczbą kondygnacji, a także technologią budowy. Inwestorzy maja do wyboru projekty domów piętrowych w stylu zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Dużym powodzeniem cieszą się budynki ze zwartą bryłą, posiadające niewiele mostków cieplnych. Jeżeli inwestor poszukuje bardziej rozłożystego obiektu posiadającego dekoracyjne wykusze czy balkony, musi liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami realizacji oraz utrzymania. Nierzadko znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór projektu, który uwzględnia wykorzystanie technologii energooszczędnych.
Koszty budowy domu piętrowego
Z uwagi na większą ilość przestrzeni, domy piętrowe są nieco droższe w budowie oraz utrzymaniu od parterowych. Duży obszar przekłada się nie tylko na większą ilość niezbędnych materiałów budowlanych, ale również konieczność ogrzewania większej powierzchni i wyższe rachunki. Przed wyborem projektu warto się upewnić, że taki budynek nie będzie pochłaniał zbyt wielu pieniędzy. Koszty zależą w dużym stopniu od obranego systemu budowy. W systemie gospodarczym wykonanie prac budowlanych, pozyskiwanie materiałów czy zatrudnianie ekip zależy wyłącznie od inwestora. Ciąży na nim duża odpowiedzialność, ponieważ ten rodzaj realizacji wymaga minimum podstawowej znajomości budownictwa. Wykonanie budowy systemem zleconym zwiększa koszty o ok. 30%. W takim wypadku wszystkie prace budowlane powierzane są przez inwestora firmie zewnętrznej. Rozwiązanie to nie tylko przyspiesza realizację, ale też daje gwarancję bezpieczeństwa i profesjonalizmu.